Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Týmto postriekam uhorky a zachránim ich tak pred voškami. Neprekonateľný bio postrek, ktorý naozaj funguje

Máte svoj vlastný recept, ktorý vám funguje? Alebo stále hľadáte rôzne spôsoby, ako sa zbaviť vošiek? Včera bolo neskoro! Aj to si mnohí hovoria pri pohľade na napadnutú zeleň. Vošky totiž poškodzujú všetku zeleň vrátane doslova vypiplaných uhoriek, paprík a paradajok, ktoré sú tak obľúbenou sezónnou zeleninou pestovanou u nás iba v lete na záhradách, […]
Menej ako 1 min. min.

Máte svoj vlastný recept, ktorý vám funguje? Alebo stále hľadáte rôzne spôsoby, ako sa zbaviť vošiek? Včera bolo neskoro! Aj to si mnohí hovoria pri pohľade na napadnutú zeleň.

Vošky totiž poškodzujú všetku zeleň vrátane doslova vypiplaných uhoriek, paprík a paradajok, ktoré sú tak obľúbenou sezónnou zeleninou pestovanou u nás iba v lete na záhradách, balkónoch a tiež v skleníkoch.

Domáce postreky proti voškám na uhorkách

Čo funguje proti voškám? Medzi domácimi postrekmi excelujú nálevy z cesnaku a cibule, postreky bylinnými výluhmi, nálevom z vratiča a čpavkom alebo postrek z rastlinného oleja.

Všetky postreky je vhodné aplikovať najlepšie ráno a za bezveterného počasia. Aplikujú sa na celú rastlinu zo všetkých strán a nutné je pomerne časté opakovanie. Opätovná aplikácia sa odporúča aspoň dvakrát týždenne.

V rýchlosti môžeme zopakovať aj základné receptúry:

Výluh zo žihľavy, paradajkových listov či paliny sa pred použitím najčastejšie riedi vodou v pomere 1:10.
Cibuľový či cesnakový postrek sa vyrába varením šupiek, ale aj rozmixovaním paličky cesnaku alebo cibule v litri vody. Po niekoľkohodinovom lúhovaní prefiltrovanou tekutinou striekajte rastliny.
Zhruba 30 g sušeného vratiča povarte v litri vody. Po vychladnutí filtrujte a tekutinu používajte ako postrek.
Do litra teplej vody pridajte 3 lyžice amoniaku, pretrepte a okamžite použite.
Postrek z repkového oleja pripravíte z 1 dl oleja a 9 dl vody, do ktorých treba pridať zhruba 4 kvapky saponátu. Niekto navyše pridáva aj kypriaci prášok. Všetko dobre preštrchajte a používajte na postrek.

Na vošky skúste bio postreky aj parazitický hmyz

Do postrekov sa pridávajú aj rôzne esenciálne oleje, ktoré odpudzujú škodcov, prípadne existujú ďalšie bio prostriedky, ktoré obsahujú prírodné insekticídy, ako napríklad neemový olej zo stromu Azadirachta indica.

Veľmi zaujímavou alternatívou, ktorá sa hodí napríklad na použitie v uzavretých priestoroch skleníka, ale samozrejme ju možno použiť aj vonku na záhrade sú prostriedky využívajúce parazitické druhy hmyzu a predátorov.

Známou vecou je, že vošky požierajú lienky sedembodkové. Ďalej vám s bojom proti voškam môže pomôcť parazitická osička a Aphidius colemani, prípadne dravá bielomorka Aphidoteled aphidinyza, či Orius laevigatus ktoré sa všetky tiež sa živia voškami.

Počas výskytu vošiek a ich likvidácie je tiež vhodné pamätať na to, že vošky na stromy roznášajú a bránia ich mravce.

Hodí sa preto na stromy umiestniť nielen žlté lepové dosky proti hmyzu, ale aj kmeň obviazať lepovú fóliou alebo gázou a nastražiť lep okolo celého kmeňa.

The post Týmto postriekam uhorky a zachránim ich tak pred voškami. Neprekonateľný bio postrek, ktorý naozaj funguje appeared first on Šikovník.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie