Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Vedkyňa: Ak sa už raz nebezpečný ázijský komár premnoží, je veľmi ťažké voči nemu zasiahnuť

Aké sú najlepšie opatrenia v boji proti komárom? Už od apríla je veľmi dôležité začať monitoringom lariev, aby sme vedeli, kde sú liahniská, kde sa larvy nachádzajú a v akom sú štádiu. Každá samospráva by mala mať mapu liahnisk, aby ich vedela adekvátne monitorovať. Prípravok BTI má viac ako 90-percentnú účinnosť proti najmenším larvám, pri tých väčších sa […]
Menej ako 1 min. min.

Aké sú najlepšie opatrenia v boji proti komárom?

Už od apríla je veľmi dôležité začať monitoringom lariev, aby sme vedeli, kde sú liahniská, kde sa larvy nachádzajú a v akom sú štádiu. Každá samospráva by mala mať mapu liahnisk, aby ich vedela adekvátne monitorovať. Prípravok BTI má viac ako 90-percentnú účinnosť proti najmenším larvám, pri tých väčších sa účinnosť znižuje až na 50 percent. Ak sú tam už kukly, efekt BTI je takmer nulový.

Vyliate Dunaja a Moravy do záplavových území aktivuje liahniská komárov, varuje primátor Vallo

Takže samosprávy by BTI mali aplikovať teraz, keďže po aktuálnych záplavách sa vytvárajú liahniská?

V súčasnej situácii nastalo niekoľko problémov. Keď sa minulý týždeň vylieval Dunaj, bratislavský magistrát postupoval, ako sa to bežne pri záplavách robí, čakal na pokles hladiny, pretože liahniská sa vtedy zredukujú. Avšak bolo veľmi teplé počasie, tým pádom aj teplota vody je vyššia a larvy sa vtedy rýchlejšie vyvíjajú.

To znamená, že voda nestihla poklesnúť a larvy sa stihli vyvinúť do štvrtého štádia a niekde už sú aj kukly. Avšak treba podotknúť, že každé liahnisko je na tom inak, pretože niekde viac svieti slnko a larvy sa liahnu rýchlejšie. A niekde je hladina oveľa hlbšia a v tieni, tam sa budú liahnuť pomaly. Preto je veľmi dôležité každý deň liahniská obchádzať a kontrolovať to….

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie