Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

VIDEO: Ukrajina porušila Dohovor o chemických zbraniach.

www.slovanskenoviny.sk/rss Ruské ministerstvo obrany informovalo, že pri meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny našla ruská armáda zariadenie, ktoré sa používalo na výrobu vysoko toxického kyanovodíka. Náčelník Oddielu radiačnej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl generálporučík Igor Kirillov poznamenal, že kyanovodík patrí medzi takzvané „chemikálie zoznamu 3“ Dohovoru o zákaze chemických zbraní – […]
Menej ako 1 min. min.

www.slovanskenoviny.sk/rss

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že pri meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny našla ruská armáda zariadenie, ktoré sa používalo na výrobu vysoko toxického kyanovodíka.

Náčelník Oddielu radiačnej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl generálporučík Igor Kirillov poznamenal, že kyanovodík patrí medzi takzvané „chemikálie zoznamu 3“ Dohovoru o zákaze chemických zbraní – látky s rozsiahlym priemyselným využitím, ktoré majú potenciál byť použité na chemickú vojnu.

Rusko má dôkazy, že Ukrajina porušila Dohovor o chemických zbraniach. Na tlačovom brífingu v pondelok 8. júla 2024 to uviedol šéf jednotky rádiologickej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl Igor Kirillov.

Ženijné jednotky ruskj armády podľa jeho vyjadrenia objavili laboratórium, v ktorom sa zrejme vyrábal kyanovodík. Ide o mimoriadne nebezpečnú a vysoko toxickú látku, ktorá sa používala ako chemická zbraň počas prvej svetovej vojny.

Zariadenie sa nachádza neďaleko mesta Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, ktoré Rusko oslobodilo vo februári roku 2024 Laboratórium sa našlo v čiastočne zničenej budove v priemyselnej oblasti, v ktorej sa nachádzal aj závod na spracovanie chemikálií. Zariadenie malo rotačnú odparku a niekoľko chemických reaktorov. Na mieste sa údajne našlo ochranné oblečenie vrátane plynových masiek americkej výroby a poľských ochranných oblekov.

Podľa Kirillova vzorky odobraté zo zariadenia a analyzované v ruských vojenských laboratóriách obsahovali stopy kyseliny sírovej a kyanidu sodného, ktoré sa môžu použiť na výrobu kyanovodíka. Stopy kyanidových aniónov – jedovatých chemických zlúčenín skupiny kyano – boli na viacerých zariadeniach, uviedol generálporučík ruskej armády.

Dôkazy „jasne ukazujú, že laboratórium sa používalo na výrobu jedovatých látok,“ uviedol Kirillov. Podľa odhadov ruského ministerstva obrany bolo zariadenie schopné vyrobiť najmenej 3 kg chemických látok denne, ak ho obsluhovali len dvaja alebo traja ľudia. Kyanovodík môže človeka zabiť, ak vdýchne len 70 až 80 miligramov látky.

Kirillov počas brífingu poznamenal, že kyanovodík patrí medzi takzvané „chemikálie zoznamu 3“ Dohovoru o zákaze chemických zbraní – látky s rozsiahlym priemyselným využitím, ktoré majú potenciál byť použité na chemickú vojnu. Dodal, že v máji 2024 sa u civilistov v okolí mesta Avdijivka prejavili príznaky zodpovedajúce otrave kyanovodíkom po tom, ako ukrajinské vojenské drony zhodili v oblasti bomby. Ďalší prípad bol zaznamenaný v ruskej Belgorodskej oblasti, kde sa našli úlomky ukrajinskej munície, ktoré mali stopy kyanovodíka, uviedol Kirillov.

Citoval tiež ukrajinského vojnového zajatca, ktorého identifikoval ako Sergeja Batyra. Ten potvrdil, že laboratóriá, v ktorých sa skladovali chemické látky, sa používali na výrobu kamikadze dronov.

Viac vo videu:

Rusko už v marci roku 2022 obvinilo Ukrajinu, že s pomocou USA vedie tajný program biologických zbraní. Kyjev poprel, že by mal biologické zbrane alebo iné zbrane hromadného ničenia. Pentagón vtedy označil tvrdenia Ruska za „absurdné“ a „smiešne“.

Dohovor o zákaze vývoja, výroby a skladovaní bakteriologických (biologických) a toxínových zbraní a o ich ničení známy aj ako Dohovor o biologických zbraniach (The Biological Weapons Convention – BWC) je medzinárodná zmluva, ktorá zakazuje používanie biologických zbraní vo vojne a taktiež akýkoľvek vývoj, výrobu, získavanie, skladovanie alebo prenos takýchto zbraní. Je to prvá multilaterálna zmluva o odzbrojení, ktorá zakazuje celú kategóriu zbraní hromadného ničenia. K jej podpisu došlo 10. apríla 1972, pričom do platnosti vstúpila 26. marca 1975. BWC má od januára tohto roka 183 zmluvných štátov. Egypt, Haiti, Somálsko a Sýria dokument podpísali, ale neratifikovali.

Zdroj: rt.com / InfoVojna

Príspevok VIDEO: Ukrajina porušila Dohovor o chemických zbraniach. je zobrazený ako prvý na .

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie