Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Vlna horúčav trápi viaceré krajiny na juhu a v strede Európy, vo veľkých mestách mäkol na cestách asfalt

Talianske úrady vyhlásili najvyššiu výstrahu v siedmich mestách.
Menej ako 1 min. min.

11.7.2024 (SITA.sk) – Južná a stredná Európa sa vyrovnávajú s vlnou horúčav, ktoré na niektorých miestach smerujú k 40 stupňom Celzia. Od Talianska po Rumunsko úrady vystríhajú pred počasím a upozorňujú ľudí, aby boli opatrní, dostatočne pili vodu a nechodili von počas najteplejších hodín dňa.

Najvyššia výstraha vo viacerých mestách

Talianske úrady vo štvrtok vyhlásili najvyššiu výstrahu v siedmich mestách, väčšinou v strednej časti krajiny, ale aj v Ríme a Terste. Teplotné podmienky zhoršuje vlhkosť a môžu postihnúť zdravých ľudí, ako aj ľudí so zdravotnými problémami, varovali talianske úrady.

Magistrát v Ríme dokonca vydal aplikáciu, ktorá ľuďom pomôže nájsť verejné fontánky na pitie. V meste sa vo štvrtok ukazovateľ teplomera vyšplhal na 38 stupňov Celzia.

Vlna horúčav do konca júla

V chorvátskom letovisku Dubrovník už na úsvite namerali 28 stupňov Celzia, čo naznačilo, že ani po západe slnka nepríde úľava. Kosovský meteorológ Mendim Rugova uviedol, že od 80. rokov rástla teplota v priemere o 2,5 stupňa Celzia a súčasná vlna horúčav môže trvať až do konca júla.

„V regióne by sme mohli zaznamenať teploty nad 40 stupňov Celzia v niektorých častiach Albánska, Severného Macedónska, v Grécku a tiež v niektorých častiach Srbska,“ predpovedal. V Albánsku v pohraničí s Gréckom, Bosne a Hercegovine a Taliansku tento týždeň hlásili lesné požiare.

Sálajúce teplo a mäknúci asfalt

Niekoľko požiarov vo štvrtok horelo v oblasti gréckeho Korintu a na ostrove Lesbos. Pre región okolo hlavného mesta Atény a ďalšie časti stredného Grécka boli vo štvrtok vydané výstrahy, pričom v piatok podobnú výstrahu vydali aj pre severovýchod krajiny. Grécke úrady uviedli, že krajina po miernej zime a jari toto leto čelí najväčšiemu riziku požiarov za posledné dve desaťročia.

Meteorológovia uviedli, že teploty vo veľkých mestách boli ešte vyššie, ako sa oficiálne uvádzalo, keď z vyhriateho betónu sálalo teplo a dokonca mäkol asfalt. V českej Prahe v stredu dosahovala teplota 34 stupňov Celzia, no vo štvrtok mierne klesla.

Tony ľadu v zoologickej záhrade

V tamojšej zoologickej záhrade rozložili tony ľadu, aby poskytol úľavu zvieratám. V rumunskej Bukurešti v utorok a v stredu pouličné teplomery ukazovali až 42 stupňov Celzia, no oficiálne merania boli o niekoľko stupňov nižšie.

Na severe Srbska vo štvrtok ráno padol tohtoročný letný teplotný rekord, keď namerali 35 stupňov Celzia. V hlavnom meste Belehrad lekári hlásili, že ošetrili ľudí pre rôzne problémy súvisiace s teplom vrátane kolapsov. Srbské úrady uviedli, že používanie klimatizácií viedlo k obrovskej spotrebe energie podobnej úrovniam, ktoré sa bežne vyskytujú v zime, keď mnohí v krajine využívajú elektrinu na vykurovanie.

Viac k témam: Extrémne počasie, Počasie, vlna horúčav, vlna horúčav na Balkáne
Zdroj: SITA.sk – Vlna horúčav trápi viaceré krajiny na juhu a v strede Európy, vo veľkých mestách mäkol na cestách asfalt © SITA Všetky práva vyhradené.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie