
- Tržby automobiliek si vo februári výrazne polepšili, čo môže byť snahou minimalizovať náklady zo zavedených ciel.
- Dynamicky rástlo aj stavebníctvo vďaka oživeniu rezidenčnej výstavby a čerpaniu z Plánu obnovy.
- Zamestnanosť v priemysle klesá už šiesty rok po sebe.
- Dynamiku miezd potiahli odvetvia s najnižšími platmi.
Priemyselné tržby v stálych cenách vo februári medziročne stúpli o 6,7 %. Potiahol ich najmä silný rast v najväčšom odvetví spracovateľského priemyslu – automobilkách. Ich reálne tržby boli vo februári medziročne vyššie až o 11 %. Svoje tržby zvýšili aj v medzimesačnom porovnaní, kedy si oproti januáru polepšili o 7,8 % (sezónne očistenie IFP). Silný februárový výsledok môže byť ťahaný snahou vyviezť do USA čo najviac výrobkov pred uvalením ciel, no dáta o geografickej štruktúre exportu za február zatiaľ nie sú dostupné. Vo februári sa pozitívne vyvíjali aj tržby vo výrobe kovov, ktoré si medziročne pripísali 2,2 % a v medzimesačnom vyjadrení stúpli o 6,2 % (sezónne očistenie IFP). Dáta o priemyselnej produkcii však prinášajú protichodný obraz – vo výrobe kovov zaznamenali medziročný prepad až o 14,2 % a celková priemyselná produkcia klesla o 1,3 %.
Stavebníctvo pokračuje v dynamickom raste a medziročne zvýšilo reálne tržby o 17,7 %. Silný február bol čiastočne výsledkom bázického efektu, no tržby sa zvýšili aj medzimesačne – o 3,5 % (sezónne očistenie IFP). Realitný sektor sa tak pravdepodobne nachádza v rastovej fáze, ku ktorej prispieva oživenie rezidenčnej výstavby aj vyššie čerpanie z Plánu obnovy.
Zamestnanosť vo vybraných odvetviach súkromného sektora zostáva v červených číslach aj vo februári. Medziročný pokles sa zmiernil na 0,6 %, medzimesačne opäť stagnovala. Zamestnanosť ťahá nadol priemysel, ktorý od pandémie nepretržite klesá. Nedarí sa hutníctvu, kde od roku 2020 pracuje o vyše 16 tisíc ľudí menej. Vo zvyšku kľúčových priemyselných odvetví ako strojárstvo, gumárstvo a automobilový sektor sa však počet pracovných miest takisto znižuje. Dlhodobo naberá len potravinársky priemysel, kde pracuje už takmer desatina zamestnancov priemyselnej výroby. Vzhľadom na pretrvávajúcu vysokú mieru neistoty, vrátane rizika obchodnej vojny, v súčasnosti neočakávame skorý obrat v doterajšom nepriaznivom trende. V ostatných odvetviach súkromného sektora sa medziročný rast udržal len tesne. V službách sa zvýšili pracovné miesta len v maloobchode, ubytovaní a vybraných trhových službách.
Mzdy vo vybraných odvetviach súkromného sektora vo februári zmiernili rast tesne pod 5 %. Po očistení o infláciu sa mzdy zvýšili o 1,6 %, čo je blízko dlhodobého trendu. V rámci sektorov si najviac polepšili zamestnanci v stavebníctve, kde dynamika miezd vystrelila k 6 %. Dvojciferný rast miezd nad 12 % si pripísali zamestnanci v informáciách a komunikácii. Dynamické zvýšenia zaznamenali aj v hotelierstve a gastro sektore, kde je úroveň miezd jedna z najnižších. Platy v priemysle pre silný bázický efekt minulého udržali dynamiku miezd na úrovni 4,8 %.
Príspevok Vo februári sa darilo tržbám v automobilkách aj v stavebníctve (flash) je zobrazený ako prvý na Inštitút finančnej politiky.