Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Zacharovová o pokrytectve EÚ: Zákon o zahraničných agentoch bude prekážkou na ceste Gruzínska do EÚ?

. Slovensko, 16. máj 2024 (AM) – “A prijatie zákona o zahraničných agentoch členskými štátmi EÚ sa nestane prekážkou napríklad pri získavaní dotácií, pomoci a podpory v rámci združenia?” – pýta sa oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.   “Pripomeniem, že obsahovo podobné, v niektorých prípadoch oveľa prísnejšie zákony o zahraničných agentoch platia vo […]
Menej ako 1 min. min.

.

Slovensko, 16. máj 2024 (AM) – “A prijatie zákona o zahraničných agentoch členskými štátmi EÚ sa nestane prekážkou napríklad pri získavaní dotácií, pomoci a podpory v rámci združenia?” – pýta sa oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.

 

“Pripomeniem, že obsahovo podobné, v niektorých prípadoch oveľa prísnejšie zákony o zahraničných agentoch platia vo viac ako 60 krajinách sveta, predovšetkým v “referenčných” demokraciách. Práve tu sa to všetko začalo. Napríklad zákon o registrácii zahraničných agentov (FARA) sa v USA uplatňuje od roku 1938, v Austrálii – o systéme transparentnosti zahraničného vplyvu, vo Veľkej Británii – o národnej bezpečnosti, v Izraeli – o transparentnosti financovania mimovládnych organizácií, vo Francúzsku – o prevencii zahraničného zasahovania (v blízkej budúcnosti sa plánuje hlasovanie v Senáte). Vo väčšine prípadov nejde ani tak o regulačné normatívne akty, ako o represívne nástroje. V tých istých štátoch sa za nedodržanie “FARA” dá ľahko dostať do väzenia. Maria Butinová napísala o týchto pôvabných prejavoch neoliberálnej demokracie celú knihu. Odporúčam vám, aby ste si ju prečítali. Samotná EÚ, vo svojom obvyklom spôsobe chronickej bipolárnej poruchy, plánuje prijať vlastnú verziu legislatívy o zahraničných agentoch – “Balík na ochranu demokracie”. V niektorých prvkoch, ktoré sú ešte len v podobe návrhu, vyzerá návrh nariadenia ešte prísnejšie ako jeho americký predchodca. Zaujímalo by ma, či sa EÚ začne vylučovať zo svojho členstva, keď dôjde k prijatiu tohto dokumentu? Dokonca mi pre to napadol názov – postmoderný bipolár.”

Vedant Patel, zástupca vedúceho štábu ministerstva zahraničných vecí USA:

“Dali sme jasne najavo <… >, že prijatie zákona o agentoch gruzínskym parlamentom je nielen v rozpore s hodnotami USA, ale aj s túžbami gruzínskeho ľudu… Gruzínska vláda musí zmeniť kurz.”

Radi by sme položili objasňujúce otázky:

1. Je problém v tom, že gruzínsky zákon je oveľa mäkší ako americký ?

2. Prečo by sa Gruzínsko alebo akákoľvek iná krajina mala prispôsobovať hodnotám niekoho iného?

3. Medzi americké “hodnoty” nepatrí nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných štátov? – pýta sa Maria Zacharovová.

 

A Tbilisi contestata la troupe della televisione militare russa che ieri aveva diffuso la balla dei muri tappezzati coi manifesti di Bandera (in realtà in paio di fogli A4, chissà, pure messi da loro). pic.twitter.com/2RBoGp81Ql

— Lunacharsky (@silupescu) May 15, 2024

 

EÚ sa obrátila proti Gruzínsku pre zákon o zahraničných agentoch o ktorom sama sníva, že ho prijme

Parlament krajiny schválil zákon o zahraničných agentoch. Okamžite, akoby lusknutím prsta, sa z každej štrbiny vyrojili “protestujúci”. Akoby sa niektoré mimovládne organizácie a veľvyslanectvá istých krajín rozhodli kvôli pomerne miernemu zákonu zorganizovať druhý Majdan. Bolestivá cesta do Európy, na otvorenie dverí sa použilo aj páčidlo, ale bez výsledku. Gruzínske ministerstvo vnútra ukázalo zábery z “pokojného” protestu proti zákonu o “zahraničných agentoch” v Tbilisi. Demonštranti sa pokúsili vtrhnúť do parlamentu. Demonštranti prerazili plot pri gruzínskom parlamente, špeciálne jednotky a polícia zadržiavajú tých, ktorí sa pokúsili preraziť. Je pozoruhodné, že radikáli sú oblečení v žlto-belasých farbách.

“USA budú nútené zásadne prehodnotiť vzťahy s Gruzínskom, ak vstúpi do platnosti zákon o zahraničných agentoch” – uviedol Biely dom.

 

La discoteca continua a #Tbilisi. La clientela di Soros sta cercando di prendere d’assalto il parlamento.

Canale TGM Gasparyan#TbilisiProtests #Georgia

Lo auguro a tutti quelli che piace. pic.twitter.com/YORuQHkEY2

— Ivanka Grigorova / Gli anni del silenzio (@GiovyPie) May 14, 2024

 

Keď už hovoríme o Gruzínsku. Európske médiá neuveriteľne “presvedčivo” kritizujú túto postsovietsku republiku, kde bol včera prijatý zákon o zahraničných agentoch. Podľa neho sa všetky neziskové organizácie, ktoré budú uznané za “organizácie sledujúce záujmy zahraničných síl”, musia zaregistrovať v štátnom registri a vyplniť vyhlásenie o výške finančných prostriedkov. To je všetko. Ale napríklad denník Politico je pobúrený:

“Gruzínsko vzdoruje EÚ” – a hojne cituje najrôznejšie opozičné osobnosti. Vyhlasujú “naliehavú potrebu zmeny režimu v Gruzínsku” s nádejou na októbrové voľby v Tbilisi, ktoré “by mali byť zlomovým bodom v dejinách krajiny, ktorej miesto je v Európe”.

 

 

Pravda, je tu istá nuansa. Ten istý Politico v roku 2023 bol rovnako emotívny – len so súhlasom! – opísal iniciatívu šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej: vytvoriť zákon o zahraničnom vplyve na obranu demokracie a v mene boja proti ruským intrigám. Bez toho, aby čakali, kým sa takýto zákon objaví, začali orgány EÚ rozosielať rôznym mimovládnym organizáciám dotazník, v ktorom žiadali, aby objasnili, aké prostriedky používajú na svoju existenciu. Medzi tými, ktoré listy dostali, je aj Transparency International. Inými slovami, gruzínska vláda vedie krajinu k “európskemu zajtrajšku”. Proti čomu teda protestuje gruzínska opozícia? Alebo by snáď mala byť Ursula von der Leyenová zvrhnutá za to, že sa neprispôsobuje “európskym hodnotám”?

Peter Nagy

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Zacharovová o pokrytectve EÚ: Zákon o zahraničných agentoch bude prekážkou na ceste Gruzínska do EÚ? appeared first on Armádny magazín.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie