Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Zelenskyj navštívil Charkov. Situácia je veľmi zložitá, ale pod kontrolou, hlási ukrajinský prezident

Situácia v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny je k dnešnému dňu všeobecne pod kontrolou, ale zostáva extrémne zložitá, uviedol dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý podľa svojho oznámenia na platforme Telegram odišiel do Charkova, kde rokoval s veliteľmi ukrajinskej armády. Tá podľa hlavy štátu posilňuje svoje jednotky v regióne a ruskej inváznej armáde spôsobuje citeľné straty. […]
Menej ako 1 min. min.

Situácia v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny je k dnešnému dňu všeobecne pod kontrolou, ale zostáva extrémne zložitá, uviedol dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý podľa svojho oznámenia na platforme Telegram odišiel do Charkova, kde rokoval s veliteľmi ukrajinskej armády.

Tá podľa hlavy štátu posilňuje svoje jednotky v regióne a ruskej inváznej armáde spôsobuje citeľné straty.

Ukrajinský generálny štáb vo svojej dopoludňajšej operačnej správe uviedol, že jeho jednotky prekazili plány ruských inváznych síl vkĺznuť čo najďalej do centra zastavaného pohraničného mesta Vovčansk a usadiť sa tam.

“Ukrajinské ozbrojené sily prinútili Rusov výrazne znížiť intenzitu svojich akcií,” uviedlo velenie ukrajinskej armády. Boje podľa neho pokračujú na severe mesta. Tiež ukrajinský generálny štáb uvádza, že situácia je pod kontrolou.

Ukrajinci zasiahli strelami ATACMS krymské letisko, zničili dve ruské stíhačky

Vitalij Gančev, Moskvou dosadený šéf ruskej okupačnej správy Charkovskej oblasti, dnes podľa agentúry Reuters vyhlásil, že sa ruská armáda chystá dobyť dedinu Lypci. “Najdôležitejším mestom, ktoré je teraz na pokraji úplného oslobodenia, je nepochybne Volčansk (ukrajinsky Vovčansk),” povedal ruskej televízii Gančev, pričom použil termín “oslobodenie”, ktorým Rusko pravidelne označuje svoje dobytie a okupáciu ukrajinských území.

Vovčansk aj Lypci sa nachádzajú na severe Charkovskej oblasti, blízko ruských hraníc. Lypci ležia na jednej z hlavných ciest vedúcich do Charkova.

Obec je vzdialená asi dve desiatky kilometrov od okraja tohto druhého najväčšieho ukrajinského mesta, ktoré sa Rusi pokúšali dobyť v prvých mesiacoch svojej invázie do susednej krajiny. Ukrajinskí vojaci ich ale v septembri 2022 počas bleskovej ofenzívy vytlačili z takmer celej časti Charkovskej oblasti, ktorú Rusi okupovali.

Ukrajinci dosiahli úspechy na bojisku, potrebujú však našu pomoc, vraví veliteľ NATO

Minulý týždeň Rusko obnovilo pozemnú ofenzívu na severe Charkovskej oblasti, a otvorilo tým nový front. Podľa skorších informácií agentúry AP sa tam následne zmocnilo územie s rozlohou približne 100 až 125 kilometrov štvorcových, čo zahŕňa približne sedem dedín.

Kyjev v stredu uviedol, že Zelenskyj kvôli situácii na frontovej línii zrušil zahraničné návštevy plánované na najbližšie dni.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej poslednej pravidelnej analýze hodnotiacej vývoj bojov v uplynulom dni napísal, že tempo ruských útočných operácií v Charkovskej oblasti naďalej spomaľuje.

Podľa odhadov analytikov ISW invázne sily od začiatku obnovenej ofenzívy v regióne nepostúpili viac ako osem kilometrov do hĺbky ukrajinského územia od hranice s Ruskom.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie