Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Zelenskyj: Nemôžeme čakať do novembra, proti Putinovi treba nekompromisne zasiahnuť hneď

Volodymyr Zelenskyj sa so žiadosťou o pomoc v boji proti ruskej agresii obrátil aj na republikánov. Prezident Joe Biden poznamenal, že šéf Kremľa Vladimir Putin si neželá nič iné, len „vymazať Ukrajinu z mapy“ sveta. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vo Washingtone vyhlásil, že rozhodné opatrenia na odrazenie ruskej agresie na Ukrajine je potrebné […]
Menej ako 1 min. min.

Volodymyr Zelenskyj sa so žiadosťou o pomoc v boji proti ruskej agresii obrátil aj na republikánov. Prezident Joe Biden poznamenal, že šéf Kremľa Vladimir Putin si neželá nič iné, len „vymazať Ukrajinu z mapy“ sveta.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vo Washingtone vyhlásil, že rozhodné opatrenia na odrazenie ruskej agresie na Ukrajine je potrebné prijať už pred novembrovými prezidentskými voľbami v Spojených štátoch. Spojencov na okraj prebiehajúceho summitu NATO zároveň opäť vyzval aj na rozsiahlejšiu podporu Kyjeva.

„Povedzme si to otvorene – všetci teraz čakajú na november (…) Aj Vladimir Putin čaká na november. Čas si vypĺňa tým, že zabíja a ničí,“ povedal Zelenskyj v Reganovom inštitúte vo Washingtone, pomenovanom po niekdajšom republikánskom prezidentovi.

„Je čas prijať rázne rozhodnutia. Treba konať a nečakať, kým príde november alebo iné mesiace. Všetci spoločne musíme byť silní a nekompromisní,“ dodal s tým, že americký prezident musí byť „nekompromisný pri obrane demokracie, nekompromisný voči Putinovi“ a jeho režimu.

So žiadosťou o pomoc v boji proti Putinovi sa Zelenskyj obracal práve aj na publikum republikánov v zmienenom inštitúte, medzi ktorými nechýbal ani líder republikánskej menšiny v Senáte Mitch McConnell.

Ukrajinský prezident má v stredu v Kapitole absolvovať stretnutie s americkými zákonodarcami. S úradujúcim prezidentom Joeom Bidenom sa má samostatne stretnúť vo štvrtok.

Zbrojenie Ukrajiny, rozvoj priemyslu a odkaz Trumpovi: Čo čakať od summitu NATO vo Washingtone?

Kyjev by mohol obdržať dobré správy ohľadom dodávok protivzdušných systémov, ako aj „protitrumpovskej“ finančnej podpory. Štáty Aliancie by zas mohol čakať vôbec prvý záväzok v oblasti obranného priemyslu.

Nová protivzdušná obrana

„Dúfam, že ak si Američania zvolia za prezidenta Donalda Trumpa, tak jeho politika voči Ukrajine sa nezmení,“ povedal Zelenskyj po prejave v Reganovom inštitúte pre televíziu Fox News. „Dúfam, že Spojené štáty nikdy nevystúpia z NATO,“ dodal.

Zelenskyj ďalej uviedol, že Donalda Trumpa síce príliš nepozná, no zažil s ním už dobré stretnutia v čase, keď bol prezidentom. Poznamenal však, že spoločne nečelili ruskej vojne na Ukrajine, pričom podľa jeho slov sa dá len pri takejto skúsenosti zistiť, „či je možné sa na niekoho spoľahnúť alebo nie“.

Americký prezident Joe Biden v utorok na otváracom ceremoniáli summitu NATO vo Washingtone ohlásil, že Spojené štáty a viacero ďalších krajín NATO pošlú Ukrajine v nadchádzajúcich mesiacoch desiatky systémov protivzdušnej obrany vrátane najmenej štyroch Patriotov.

„Ohlasujem dnes historický dar pre protivzdušnú obranu Ukrajiny,“ povedal americký prezident. „Spojené štáty, Nemecko, Holandsko, Rumunsko a Taliansko poskytnú Ukrajine vybavenie pre päť ďalších strategických systémov protivzdušnej obrany.“

Spojenci okrem toho podľa jeho slov poskytnú Ukrajine aj desiatky iných taktických systémov protivzdušnej obrany spolu so stovkami kusov munície.

Biden ďalej povedal, že ruský prezident Vladimir Putin si neželá nič iné, len „vymazať Ukrajinu z mapy“ sveta. „Vieme pritom, že Putin sa pri Ukrajine nezastaví… Ukrajina však Putina môže zastaviť a aj ho zastaví,“ dodal.

Expertka: Ruská ambasáda na Slovensku je najaktívnejší zastupiteľský úrad z celej Európy

Rusko tu dlhodobo vykonáva rôzne informačné operácie a zrejme sa mu na svoju stranu úspešne darí získavať rôzne dezinformačné zdroje. Vplyv majú však aj ďalšie kremeľské zdroje, napríklad RT, hovorí šéfredaktorka Infosecurity.sk Michaela Dubóczi.

Obnova zbombardovanej nemocnice

Zelenskyj sa Spojencom poďakoval za ich „silnú deklaráciu podpory ukrajinskej protivzdušnej obrany a ochranu obyvateľov, miest a kritickej infraštruktúry“.

„Ďalšie Patrioty, SAMP/T a IRIS-T SLM, ako aj ďalšie taktické systémy protivzdušnej obrany, ktoré Ukrajine poskytnú jej partneri, nám pomôžu pri ničení ruských bezpilotných lietadiel a rakiet aj pri lepšej ochrane Ukrajincov pred ruským terorom, akým bol napríklad včerajší brutálny útok na našu najväčšiu detskú nemocnicu,“ uviedol Zelenskyj na platforme X.

V tejto súvislosti prisľúbil detskú nemocnicu v Kyjeve znovuvybudovať. Na obnovu zariadenia už vyčlenili 100 miliónov hrivien (2,27 milióna eur) a investujú do nej ešte ďalších 300 miliónov hrivien (6,8 milióna eur).

Ukrajinský prezident zároveň prisľúbil pomoc rodinám ľudí, ktorí utrpeli zranenia alebo zomreli pri pondelkovom ruskom raketovom útoku.

K poškodeniu detskej nemocnice v Kyjeve prišlo v pondelok v rámci rozsiahlej vlny raketových útokov na rôzne ukrajinské mestá. Zelenskyj oznámil, že počet obetí týchto útokov vzrástol na 43. Podľa agentúry DPA pri útoku tiež utrpelo zranenia vyše 100 ľudí.

Ostreľovanie detskej nemocnice v Kyjeve a jej okolia vyvolalo medzinárodné pohoršenie aj na úrovni Bezpečnostnej rady OSN.

Diskusia | Na čo sú červené čiary pri pomoci Ukrajine?

Prečo kresliť červené čiary na pomoc Ukrajine, keď sa nakoniec všetky prekročia? Nespôsobuje neochota Západu Ukrajincom škody, ktorým by sa dalo zabrániť rozhodnejším prístupom? Sledujte diskusiu venovanú týmto otázkam.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie