
11.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoDuets).
Pri výmene obliečok na vankúše sa často objavujú škaredé žlté škvrny na bielej výplni. Pri pohľade na špinu sa nám vôbec nechce dávať na vankúše čerstvú posteľnú bielizeň. Ako môžete účinne a lacno odstrániť nečistoty a obnoviť sviežosť svojich vankúšov? Tu je niekoľko trikov, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani mamičky a babičky.
Ako môžete účinne a lacno odstrániť nečistoty a obnoviť sviežosť svojich vankúšov?
Foto: shutterstock/FotoDuets
Príčiny žltnutia vankúšov
Snehobiele a dokonale nadýchané vankúše už po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch používania nevyzerajú rovnako. Výplň sa na viacerých miestach zhutní a na povrchu vzniká čoraz viac žltých škvŕn. Čo spôsobuje zmenu farby na posteľnej bielizni? Príčinu nemusíte hľadať príliš ďaleko. Hlavnou príčinou je nočné potenie a absorpcia vlhkosti perinami aj výplňou.
Hlavnou príčinou je nočné potenie a absorpcia vlhkosti perinami aj výplňou.
Foto: shutterstock/SpeedKingz
Najviac škvŕn sa tvorí počas letnej sezóny, keď do domu preniknú vysoké teploty a sťažujú nočný odpočinok. Vtedy sa na ľudskom tele vylučuje najviac potu, ktorý sa v noci vstrebáva do všetkého, čo je najbližšie. To však nie je jediný zdroj žltého zafarbenia.
Medzi ďalšie najčastejšie dôvody objavenia ďalších škvŕn patria:
sliny vytekajúce z úst
mastné masti na pokožke
neumyté zvyšky kozmetiky
mokré alebo nevysušené vlasy
nadmerne mastné vlasy
Odstránenie žltých škvŕn z vankúša
Odstránenie škvŕn z bavlnených poťahov vankúšov nie je náročná práca. Môžeme použiť prípravky zakúpené v obchode alebo siahnuť po domácich metódach. Zábava sa začína, keď príde na osvieženie syntetických vankúšov, ktoré tiež treba udržiavať čisté. Ide o prvky, ktoré sú každý večer vystavené potu, slinám a baktériám. Záchranou pre špinu sa ukáže byť babičkina metóda, ktorá dokáže zázraky.
Vankúš bez poťahu sa vloží do tejto zmesi a nechá sa tam dve hodiny.
Foto: shutterstock/Joshua Resnick
Obliečky na vankúše aj vankúše v babičkinom dome vždy zaujmú svojou nedotknuteľnou belosťou. Tento efekt dosiahnete zmiešaním približne 120 ml čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy s piatimi litrami horúcej vody. Vankúš bez poťahu sa vloží do tejto zmesi a nechá sa tam dve hodiny. Po uplynutí tejto doby sa dôkladne opláchne v studenej vode a vyperie ručne alebo v práčke. Najlepšie je nastaviť teplotu podľa odporúčaní výrobcu.
Sóda na účinné bielenie vankúšov
Aj mamičky sú skutočnými pokladnicami vedomostí a zaujímavých trikov, ktoré môžeme úspešne aplikovať doma alebo v byte. Jedným z nich je príprava pasty na báze jedlej sódy, ktorá odstráni zažltnuté vankúše. Na to stačí naliať do misky 200 ml vody a pridať päť polievkových lyžíc prášku. Zmiešajte do hladka, naneste na zažltnuté miesta a dôkladne rozotrite.
Zmiešajte do hladka, naneste na zažltnuté miesta a dôkladne rozotrite.
Foto: shutterstock/Marc Bruxelle
Teraz už len stačí byť trpezlivý a počkať dve hodiny. Po uplynutí poslednej minúty vyperte vankúše ručne alebo ich hoďte do práčky a nastavte vhodný program. Rozdiel si všimnete už po prvom cykle. Prípadne nasypte do dávkovača pracieho prostriedku dávku jedlej sódy a spustite najčastejšie používaný prací program. Aj malé množstvo účinne obnoví belosť zažltnutých vankúšov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako rýchlo vymeniť posteľnú bielizeň? Otočte ho a zrolujte ako burrito. Ušetríte čas a veľa nervov
Najlepšie domáce patenty na bielenie posteľnej bielizne
The post Zmiešam s vodou a vytvorím pastu. Patent na biely vankúš som sa naučila od svojej babičky appeared first on Vášeň v tebe.
