Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ako bojovať s mikrospánkom? Jednoduché tipy vám pomôžu zostať za volantom svieži

Vysoké letné teploty, ale taktiež monotónna jazda po diaľnici smerom k vytúženému oddychu v naplánovanej destinácii. Mnoho vodičov v naplno sa rozbiehajúcej sezóne dovoleniek podceňuje hrozbu mikrospánku, ktorý dokáže prísť veľmi rýchlo a ak nebudete reagovať na prvotné sprievodné náznaky jeho nástupu, skončiť sa to môže tragicky. V ohrození sú pritom nielen členovia vašej posádky, […]
Menej ako 1 min. min.

Vysoké letné teploty, ale taktiež monotónna jazda po diaľnici smerom k vytúženému oddychu v naplánovanej destinácii. Mnoho vodičov v naplno sa rozbiehajúcej sezóne dovoleniek podceňuje hrozbu mikrospánku, ktorý dokáže prísť veľmi rýchlo a ak nebudete reagovať na prvotné sprievodné náznaky jeho nástupu, skončiť sa to môže tragicky.

V ohrození sú pritom nielen členovia vašej posádky, ale taktiež ostatní účastníci cestnej premávky. Únavu by sme však nemali podceňovať ani v prípade jázd „na krátko“, teda vo vzdialenostiach povedzme aj iba niekoľko desiatok kilometrov. Najmä vtedy, ak si uvedomujeme, že máme za sebou ťažký deň alebo ťažkú noc. Horúčavy, ktoré aktuálne vládnu aj na Slovensku, pritom celej situácii vôbec neprospievajú. Naopak, nástup vyčerpania, únavy a mikrospánku ešte výrazne podporia.

Ako bojovať s únavou za volantom? Tu je niekoľko rád, dôležitá je však najmä prevencia:

V galérii vyššie preto zoskupujeme niekoľko jednoduchých tipov na to, ako sa únave za volantom v čo najväčšej miere vyhnúť. Kľúčové však je sadnúť si do vozidla ako vodič oddýchnutý a pravidelne absolvovať zastávky. O to viac, ak cestujete na dlhé vzdialenosti a na cestách, kde nie sú často akékoľvek podnety pre zvýšenie pozornosti (diaľnica, dlhé rovné okresné úseky a podobne).

Ak varovné signály a prevenciu mikrospánku podceníte, z naplánovaného relaxu na dovolenke sa môže stať veľmi rýchlo nepríjemné riešenie škodovej udalosti alebo i ohrozenie zdravia u vás a ostatných. V najhorších prípadoch to skončí fatálnou nehodou. Pri rýchlosti asi 120 kilometrov za hodinu je jedna sekunda mikrospánku spojená s prejdením desiatok metrov úplne naslepo a bez akejkoľvek kontroly nad vozidlom. To sú hrôzostrašné fakty, ktoré je nutné si uvedomiť.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie