Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Antisemitismus na vzestupu: Pro 84 procent Židů v Evropě jde o vážný problém, tvrdí průzkum

V Česku 43 procent dotazovaných uvedlo, že antisemitismus za posledních pět let vzrostl a 27 procent respondentů považuje antisemitismus za velký problém ve svém životě. Samotný průzkum sice probíhal od ledna do června 2023, zpráva unijní agentury ale obsahuje také informace o antisemitismu od dvanácti židovských organizací po říjnových útocích. ČTĚTE TAKÉ: Od Bidena se v kampani […]
Menej ako 1 min. min.

V Česku 43 procent dotazovaných uvedlo, že antisemitismus za posledních pět let vzrostl a 27 procent respondentů považuje antisemitismus za velký problém ve svém životě. Samotný průzkum sice probíhal od ledna do června 2023, zpráva unijní agentury ale obsahuje také informace o antisemitismu od dvanácti židovských organizací po říjnových útocích.

ČTĚTE TAKÉ: Od Bidena se v kampani odvrátil herec Clooney. Demokracii zachrání jen odstoupením, apeluje

Tyto organizace přitom uvedly, že Židé od října 2023 čelí většímu počtu antisemitských incidentů. Některé organizace podle svých vyjádření vykázaly nárůst o více než 400 procent. Z Česka byla oslovena Federace židovských obcí v ČR, která podle zprávy FRA uvedla, že v roce 2023 se počet antisemitských útoků téměř zdvojnásobil v porovnání s rokem 2022.

Dosud třetí průzkum FRA týkající se diskriminace a zločinů z nenávisti proti Židům v Evropské unii odhaluje zkušenosti židovských obyvatel a jejich vnímání antisemitismu. Průzkum také poukazuje na překážky, jimž Židé čelí, pokud se snaží žít bez skrývání své židovské identity.

Podle průzkumu se 80 procent respondentů domnívá, že antisemitismus v jejich zemi za posledních pět let před šetřením vzrostl, přičemž 90 procent respondentů se v roce před průzkumem setkalo s antisemitismem na internetu. Dále 56 procent dotazovaných se setkalo s antisemitismem mimo sociální sítě od lidí, které znají, a 51 procent ho zaznamenalo v médiích.

Projevy antisemitismu v obchodech nebo parcích

„Třicet sedm procent respondentů uvedlo, že byli v roce před průzkumem obtěžováni kvůli svému židovském původu. Většina z nich zažila obtěžování vícekrát. Antisemitské obtěžování a násilí se většinou odehrává na ulici, v parcích nebo v obchodech,“ uvádí agentura EU ve své tiskové zprávě k průzkumu.

Dotazování probíhalo ve třinácti členských státech Evropské unie, ve kterých žije kolem 96 procent unijní židovské populace – v Rakousku, Belgii, Česku, Dánsku, Francii, Německu, Maďarsku, Itálii, Nizozemsku, Polsku, Rumunsku, Španělsku a Švédsku. Průzkum byl proveden v první polovině roku 2023 a – jak agentura v metodologických vysvětlivkách poznamenala – vzhledem k rozsáhlosti i finanční náročnosti podobného šetření nebylo možné ihned po útocích Hamásu spustit průzkum nový.

Nicméně v lednu a v únoru letošního roku agentura FRA konzultovala dění s dvanácti židovskými organizacemi v Evropě a jejich zkušenosti s děním po útocích jsou do celkové zprávy rovněž zahrnuty.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zabiju Židy, řval řidič a chtěl přejet lidi před školou v Brooklynu. Incident zachytila kamera

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie