Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Auto použil jako zbraň, vezl s sebou 11letého syna. Od soudu v Jablonci si odnesl pět let

David Havrda ukradl luxusní SUV v autobazaru poblíž Hradce Králové. Druhý den s ním vyrazil na rodinnou událost, syna vezl s sebou. Přitom si ale kradeného vozu všimli policisté. Havrda namísto toho, aby zastavil, šlápl na plyn bez ohledu na to, že měl u sebe dítě. Myslel si, že vozem se silným motorem policistům ujede. […]
Menej ako 1 min. min.

David Havrda ukradl luxusní SUV v autobazaru poblíž Hradce Králové. Druhý den s ním vyrazil na rodinnou událost, syna vezl s sebou. Přitom si ale kradeného vozu všimli policisté. Havrda namísto toho, aby zastavil, šlápl na plyn bez ohledu na to, že měl u sebe dítě. Myslel si, že vozem se silným motorem policistům ujede.

ČTĚTE TAKÉ: Bezcitný útok v reedukačním centru: Skupina dívek se pokusila tričkem uškrtit vychovatelku

„Ujistil jsem se, že má kluk zapnutý pás. Říkal jsem mu, že to bude dobré, že ho vysadím doma a pojedu. Dnes mě moc mrzí, že jsem ho takto ohrozil, vyčítám si to ze všeho nejvíc,“ prohlásil před soudem. Jak si nebezpečně při ujíždění počínal, popsal reportérovi CNN Prima NEWS jeden z ohrožených řidičů.

„Předjížděl mě v nepřehledné zatáčce, kam vůbec nemohl vidět. Jel minimálně osmdesát, i když je tam třicítka, na úzké silnici. Za zatáčkou byla v protisměru dodávka, minul se s ní jen o centimetry, už jsem čekal ránu, když jsem to viděl. Mohli být oba mrtví, on i ten kluk, nemluvě o těch lidech v dodávce,“ uvedl svědek.

Do honičky se postupně zapojilo několik hlídek, jedna dvojice policistů postavila svůj vůz do cesty jako zátaras. Muž za volantem silného SUV do nich narazil ještě dřív, než stačili z auta vystoupit. „Viděl jsem je na poslední chvíli za zatáčkou, přibrzdil jsem, ale ještě tam bylo místo, kudy se dalo projet, tak jsem se o to pokusil. Oni ale do mě nacouvali,“ hájil se před soudem Havrda, který nikdy nevlastnil řidičský průkaz.

Auta jako beranidla

Podle státního zástupce Havrda použil auto jako zbraň. Obžalovaný své chování vysvětloval tím, že jeho sebeovládání výrazně ovlivnily silné léky na bolest, které polykal v nadměrných dávkách. Stejný argument použil, když popisoval, proč se opakovaně vloupával do autosalonů, autobazarů a servisů a kradl auta. Počínal si při tom jako buldozer. „Nejen, že některá vozidla odcizil, ale další poškodil a poničil také vybavení a budovy,“ upozornil státní zástupce s tím, že mnohdy výše škod na majetku firem převyšovala hodnotu ukradených aut a dalších věcí.

Obvyklým postupem Havrdy bylo, že se vloupal do budovy autosalonu, sebral klíče od aut a s jedním z nich prorazil bránu jako beranidlem. Pak s dalším autem odjel. Nikdy ale žádné ukradené auto neprodal, vždy se jen pár dní povozil a pak ho někde odstavil. „Jeho chování často postrádalo logiku,“ poznamenal žalobce Kadlček.

Havrda mohl dostat až osm let, nakonec to bylo pět. Pomohlo mu, že na policii nezapíral. „Pan obžalovaný uznal vinu a významně tak zjednodušil práci orgánů v trestním řízení,“ vysvětlil soudce Petr Loutchan poměrně mírný trest v polovině trestní sazby. Bez přiznání by Havrda strávil za mřížemi minimálně o rok déle.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Senior přecházející na červenou se pohádal se strážníkem. Poslal ho někam a strčil mu do kola

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie