Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Brífing ruského ministerstva obrany 16. mája 2024

Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie. Jednotky skupiny vojsk „Sever“ v dôsledku aktívnych operácií postúpili do hĺbky obrany nepriateľa a ničili jednotky nacistickej formácie „Kraken“ a „Cudzineckej légie“, ako aj živú silu a techniku 125. brigáda teritoriálnej obrany a 15. pohraničného oddielu pri obciach Dergači, Lipcy a Volčansk v Charkovskej oblasti. Okrem […]
Menej ako 1 min. min.

Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie.

Jednotky skupiny vojsk „Sever“ v dôsledku aktívnych operácií postúpili do hĺbky obrany nepriateľa a ničili jednotky nacistickej formácie „Kraken“ a „Cudzineckej légie“, ako aj živú silu a techniku 125. brigáda teritoriálnej obrany a 15. pohraničného oddielu pri obciach Dergači, Lipcy a Volčansk v Charkovskej oblasti. Okrem toho boli odrazené dva protiútoky pri obciach Starica a Glubokoje v Charkovskej oblasti. Straty ukrajinských ozbrojených síl predstavovali 205 vojakov, tri tanky, dve bojové obrnené vozidlá, osem ďalších vozidiel, poľskú samohybnú húfnicu „Krab“, húfnicu D-30, ako aj raketomet BM-21 „Grad“.

Jednotky skupiny vojsk „Západ“ zlepšili situáciu na frontovej línii a ničili formácie 21. mechanizovanej brigády ukrajinských ozbrojených síl pri obci Krasnyj Liman v Doneckej ľudovej republike. Pri obciach Berestovoje v Charkovskej oblasti a Steľmachovka v Luganskej ľudovej republike boli odrazené dva protiútoky jednotiek 44. mechanizovanej brigády ukrajinských ozbrojených síl a 1. brigády Národnej gardy. Ukrajinské ozbrojené sily stratili 40 vojakov, tri vozidlá a dve húfnice D-20.

Jednotky skupiny vojsk „Juh“ obsadili výhodnejšie pozície a ničili živú silu a techniku ​​5. útočnej a 116. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny pri obciach Časov Jar a Antonovka v Doneckej ľudovej republike. Počas dňa nepriateľ stratil viac ako 520 vojakov, štyri obrnené bojové vozidlá, štyri ďalšie vozidlá, americkú húfnicu M777, ako aj samohybnú húfnicu „Akacia“.

Jednotky skupiny vojsk „Centrum“ zlepšili taktickú situáciu a ničili formácie 47. a 100. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny pri obciach Novoalexandrovka a Jevgenovka v Doneckej ľudovej republike. Pri obciach Archangeľskoje, Solovjevo, Umanskoje, Netajlovo a Novoselovka v Doneckej ľudovej republike bolo odrazených osem protiútokov útočných skupín 71. horskej, 92. útočnej, 23. a 24. mechanizovanej a 142. pechotnej brigády ukrajinských ozbrojených síl. Straty nepriateľa predstavovali 390 vojakov, dva tanky, tri bojové vozidlá pechoty, dve obrnené bojové vozidlá, tri autá, americkú húfnicu M777, americkú samohybnú húfnicu M109 „Paladin“, húfnicu D-20 a samohybnú húfnicu „Gvozdika“.

Jednotky skupiny vojsk „Východ“ obsadili výhodnejšie pozície a ničili živú silu a techniku ​​58. motorizovanej pešej brigády ukrajinských ozbrojených síl a 128. brigády teritoriálnej obrany pri obciach Velikaja Novoselka a Urožajnoje v Doneckej ľudovej republike. Ukrajinské ozbrojené sily stratili 125 vojakov, dve bojové vozidlá pechoty, tri ďalšie vozidlá, poľskú samohybnú húfnicu „Krab“ a húfnicu „Giacint-B“.

Jednotky skupiny vojsk „Dneper“ ničili živú silu a techniku ​​65. mechanizovanej a 128. horskej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny pri obciach Nesterjanka a Pjatichatki v Záporožskej oblasti. Straty ukrajinských ozbrojených síl predstavovali 40 vojakov a štyri vozidlá.

Operačno-taktické letectvo, bezpilotné lietadlá, raketové sily a delostrelectvo Ozbrojených síl Ruskej federácie zničili sklad pre bezpilotné člny. Okrem toho bolo zasiahnuté miesto dočasného nasadenia nacistickej formácie „Sonečko“ Hlavného spravodajského riaditeľstva Ministerstva obrany Ukrajiny a zahraničných žoldnierov, ako aj koncentrácia nepriateľskej živej sily a vojenskej techniky v 113 miestach.

Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili tri ukrajinské lietadlá MiG-29.

Okrem toho bolo zničených 25 bezpilotných lietadiel, sedem amerických taktických rakiet ATACMS a jedna raketa „Točka-U“, päť rakiet systémov HIMARS a „Oľcha“, päť francúzskych navádzaných bômb „Hammer“ a štyri antiradarové strely HARM.

Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených 600 lietadiel, 274 vrtuľníkov, 24.111 bezpilotných lietadiel, 521 protilietadlových raketových systémov, 16.053 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 1300 raketometov, 9607 poľných diel a mínometov, ako aj 21.753 špeciálnych vojenských vozidiel.

Brífing ruského ministerstva obrany 16. mája 2024

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie