Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Jemenskí povstalci po pokojnom týždni obnovili útoky na komerčné plavidlá

Jemenskí povstalci v stredu zasiahli loď v Červenom mori. Podľa amerických úradov útok podnikli z doteraz najväčšej zaznamenanej diaľky. Húsíovci obnovili útoky na komerčné plavidlá po viac ako týždňovej prestávke. Informuje o tom agentúra AP. Húsíjské milície údajne americké plavidlo zasiahli v čase, keď prechádzalo cez úzky prieliv Báb al-Mandab, ktorý oddeľuje Jemen a Afriku a […]
Menej ako 1 min. min.

Jemenskí povstalci v stredu zasiahli loď v Červenom mori. Podľa amerických úradov útok podnikli z doteraz najväčšej zaznamenanej diaľky. Húsíovci obnovili útoky na komerčné plavidlá po viac ako týždňovej prestávke. Informuje o tom agentúra AP.

Húsíjské milície údajne americké plavidlo zasiahli v čase, keď prechádzalo cez úzky prieliv Báb al-Mandab, ktorý oddeľuje Jemen a Afriku a vedie do Červeného mora. Ide o kľúčovú dopravnú trasu smerom k Suezskému prieplavu.

K útoku došlo neďaleko jemenského mesta Muchá. Kapitán zasiahnutej lode potvrdil, že explózia zasiahla bok plavidla. Podľa Centra námorných obchodných operácií Spojeného kráľovstva sú plavidlo aj posádka v poriadku a plavia sa do ďalšieho prístavu podľa plánu.

Zničili sme dve bezpilotné lietadlá v Adenskom zálive, hlási európska námorná misia

Útok nadväzuje na sériu zásahov z utorka, keď povstalci zaútočili na tri plavidlá vrátenie kontajnerovej lode Sentosa globálnej prepravnej spoločnosti Maersk, ktorá sa plavila pod vlajkou USA.

K náhlemu nárastu počtu útokov došlo po relatívne pokojnom týždni, počas ktorého povstalci pozastavili útoky na komerčné plavidlá.

Podľa AP išlo pravdepodobne o taktickú prestávku, ktorá súvisí s preskupovaním húsíjských síl pred príchodom novej americkej lietadlovej lode USS Theodore Roosevelt. Tá má nahradiť plavidlo USS Dwight D. Eisenhower, ktoré sa z problematického regiónu sťahuje.

Útoky húsíovcov na komerčné plavidlá v Adenskom zálive, ako aj Červenom a Arabskom mori pretrvávajú od novembra. Húsíovci tvrdia, sa zameriavajú na lode spojené s Izraelom, USA alebo Britániou. Útokmi sa povstalci snažia vyjadriť podporu militantnej skupine Hamas v jeho vojne proti Izraelu v Pásme Gazy.

Húsíovci zaútočili dronmi a raketami už na viac ako 70 plavidiel a o život pripravili celkovo štyroch námorníkov. Viacero zasiahnutých lodí však nemalo žiadnu spojitosť s konfliktom medzi Izraelom a Hamasom.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie