Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

„Kladivo na populizmus“. Tusk bude v EÚ po voľbách ťažká váha, píšu v Poľsku

Pozícia poľského premiéra Donalda Tuska v Európskej únii po voľbách do europarlamentu posilní, píše dnes poľský denník Rzeczpospolita v reakcii na výsledky hlasovania v Poľsku a ďalších veľkých krajinách dvadsaťsedmičky. Tuskova proeurópska strana, ktorá je najsilnejším členom poľskej vládnej koalície, vo voľbách zvíťazila. Rzeczpospolita podotýka, že to bude mať vplyv na vnútropoľskú politiku, ale ešte väčší na […]
Menej ako 1 min. min.

Pozícia poľského premiéra Donalda Tuska v Európskej únii po voľbách do europarlamentu posilní, píše dnes poľský denník Rzeczpospolita v reakcii na výsledky hlasovania v Poľsku a ďalších veľkých krajinách dvadsaťsedmičky. Tuskova proeurópska strana, ktorá je najsilnejším členom poľskej vládnej koalície, vo voľbách zvíťazila.

Rzeczpospolita podotýka, že to bude mať vplyv na vnútropoľskú politiku, ale ešte väčší na tú európsku. “Slabnúci (nemecký kancelár) Olaf Scholz a (francúzsky prezident) Emmanuel Macron, pre ktorého voľby boli pokorením, v Tuskovi budú musieť vidieť hráčov ťažkej váhy,” píše poľský denník.

V Poľsku zvíťazila Tuskova Občianska koalícia, druhá je opozičná PiS

Dodáva, že veľa záleží od výsledkov predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku, ktoré Macron vyhlásil v reakcii na volebný debakel svojej strany. V Paríži po nich môže vzniknúť euroskeptická vláda, čo nie je ohrozením len pre EÚ, ale aj pre Weimarský​ trojuholník, teda platformu pre posilnenú spoluprácu medzi Francúzskom, Nemeckom a Poľskom.

Trojuholník sa môže zmeniť na bipolárne zoskupenie a Berlín a Varšava budú musieť stavať širšiu európsku koalíciu. “A nemusí to byť podľa diktátu samotného Scholza. Rovnako to môže byť pod diktátom nového hráča ťažkej váhy. Poľského premiéra Donalda Tuska,” píše Rzeczpospolita a Tuska nazýva “kladivom na populizmus”.

“Premiér ako líder na európskej úrovni bude chcieť využiť slabosť súčasných najvplyvnejších hráčov, ako je Scholz alebo Macron,” povedala v rozhlasovej stanici TOK FM politologička Agnieszka Cianciarová z Poľskej akadémie vied.

Predpokladá, že vďaka volebnému víťazstvu Tuskom vedenej Občianskej koalície bude mať Poľsko silný hlas pri rozhodovaní o najdôležitejších postoch v EÚ. “S pokojom môžeme počítať s funkciou veľmi dôležitého eurokomisára,” uviedla Cianciarová.

Vzostup nacionalistov, úpadok Zelených. Voľby rozdali nové karty na boj o väčšinu

Občianska koalícia v nedeľných voľbách získala 37,1 percenta hlasov, opozičné euroskeptické Právo a spravodlivosť 36,2 percenta hlasov. Tretia skončila krajne pravicová Konfederácia s asi dvanásťpercentnou podporou.

Nedeľňajšie voľby boli prvými, ktoré Občianska koalícia vyhrala od roku 2014. “Desiate voľby v rade už Právo a spravodlivosť nevyhralo,” pripomína liberálna Gazeta Wyborcza, ktorá tento fakt považuje za jedinú dobrú správu z nedeľňajšieho hlasovania. Upozorňuje na dobrý výsledok “protieurópskej, nacionalistickej, xenofóbnej a často protiukrajinskej a proruskej Konfederácie”.

“Z Poľska pôjde do Štrasburgu a Bruselu silná skupina ľudí, ktorí chcú rozbíjať EÚ zvnútra. Mnohí z nich, tiež v Práve a spravodlivosti, snívajú o vystúpení Poľska z EÚ, alebo aspoň o takom oslabení úniových inštitúcií, aby ich existencia nemala pre spoločenstvo väčší význam,” píše Gazeta Wyborcza.

“A slabá EÚ sužovaná vnútornými konfliktmi je snom (ruského prezidenta Vladimira) Putina a ekonomicky agresívnej Číny,” upozorňuje denník.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie