Dánsky výrobca stavebníc oznámil, že plánuje úplne eliminovať použitie ropy pri výrobe svojich stavebných kociek do roku 2032. Namiesto fosílneho paliva chce firma používať obnoviteľné a recyklovateľné plasty, hoci nový materiál predražuje výrobné náklady.
Malé plastové lego kocky sú ikonickou súčasťou voľného času detí aj dospelých už desaťročia. Staré zberateľské kusy sa dnes dražia aj za tisíce eur a materiál je taký trvácny, že podľa štúdie univerzity v Plymouthe sa môže rozkladať v oceáne aj 1 300 rokov. O sile kociek sa presvedčil zrejme aj každý, kto niekedy v živote na lego stúpil bosou nohou.
Okrem toho, že dánska spoločnosť LEGO (názov je skratkou z dánskych slov leg godt, v angličtine znamená „hraj sa dobre“) reaguje na rôzne kultúrne trendy špeciálnymi kolekciami či celovečernými filmami, neunikla jej pozornosti ani ekologická vlna.
Vedenie LEGO sa už pred niekoľkými rokmi rozhodlo postupne znížiť množstvo ropy používanej pri výrobe plastov na svoje kocky. Spoločnosť má cieľ eventuálne úplne eliminovať použitie fosílnych palív vo svojich výrobkoch a prejsť na obnoviteľné materiály. Tento cieľ prichádza s viacerými výzvami vrátane vyšších nákladov na obnoviteľné materiály, ktoré môžu byť podľa Reuters až o 70 percent drahšie ako tradičné plasty.
Drahšiu výrobu zatiaľ dotuje firma
LEGO sa už dlhší čas snaží vyvinúť úplne nový materiál, ktorý by nahradil ropu v ich kockách. Aktuálne vyrába svoju živicu, z ktorej sa modelujú kocky, pomocou „prístupu hmotnostnej bilancie“. Ten podľa webovej stránky spoločnosti kombinuje fosílne a obnoviteľné a recyklované suroviny. Zjednodušene, využíva bioodpad, ako je použitý kuchynský olej, ale aj recyklované plasty.
V prvej polovici roku 2024 podľa firmy obnoviteľné zdroje tvorili 30 percent výrobného materiálu. Do roku 2026 plánuje spoločnosť zvýšiť tento podiel na viac ako polovicu.
Hoci tento materiál je násobne drahší, ako klasický plast, firma zdôrazňuje, že neplánuje preniesť vyššie náklady na obnoviteľné materiály na zákazníkov. „Doteraz sme sa rozhodli, že tieto náklady ponesieme my, a dodatočné náklady sa premietnu do nášho zisku. Nie sme si istí, či by zákazníci boli ochotní platiť viac,“ povedal Christiansen pre Reuters.
Spoločnosť Lego si môže dovoliť zvýšenie nákladov na plasty aj vďaka zvýšeniu svojich ziskov. Na konci augusta zverejnila správu, podľa ktorej v prvej polovici roku 2024 vzrástli predaje spoločnosti o 13 percent na približne 4,2 miliardy eur a jej prevádzkový zisk sa zvýšil o 26 percent na zhruba miliardu eur.
Výzvy pri prechode na nové materiály
Plán Lega odstrániť fosílne palivá z produktov prichádza len rok po tom, ako spoločnosť zrušila plány na výrobu stavebníc z recyklovaných plastových fliaš. Spoločnosť uviedla, že proces získavania, recyklácie a znovuvýroby bol príliš komplikovaný a neznižoval ich uhlíkovú stopu, naopak, mohol ju aj zvýšiť.
Dánska firma, ktorá stavebnice vyrába už 75 rokov, dlhodobo produkuje plastové kocky z materiálu na báze ropy nazývaného ABS, ktorý nie je biologicky odbúrateľný a ťažko recyklovateľný, vyvinutý bol totiž špeciálne s dôrazom na dlhú trvácnosť a pevnosť. Spoločnosť však dlhodobo usiluje v rámci princípov zodpovedného podnikania ESG (environmental, social, governance) o znižovanie uhlíkovej stopy a dekarbonizáciu svojich produktov.
LEGO v hodnotiacej správe zverejnenej na konci augusta uviedlo, že v prvej polovici roku 2024 použilo vo svojich kockách približne 22 percent plastu z obnoviteľných a recyklovaných zdrojov, čo predstavuje medziročný nárast o 12 percent. Spoločnosť tvrdí, že týmto krokom prispeje k urýchleniu prechodu celého odvetvia na udržateľnejšie materiály.
Ekologickejšia výroba a znižovanie využitia fosílnych palív je okrem stratégií zodpovedného podnikania aj súčasťou spoločných zelených politík štátov EÚ. Únia prijala európsku stratégiu pre plasty už v januári 2018. Je súčasťou akčného plánu EÚ pre obehové hospodárstvo a vychádza z existujúcich opatrení na zníženie plastového odpadu.
Stratégia pre plasty je označovaná ako kľúčový prvok prechodu Európy na uhlíkovo neutrálne a obehové hospodárstvo s tým, že prispieva k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja do roku 2030, cieľov Parížskej dohody o zmene klímy a cieľov priemyselnej politiky EÚ.
Recyklované plasty vyvolávajú aj pochybnosti
Voči „zeleným“ plánom dánskej spoločnosti však existujú aj protiargumenty. Prvým je, že recyklovaný plast je komplikovanejší a omnoho nákladnejší na výrobu ako produkcia nových, teda nerecyklovaných plastov. Hoci spoločnosť nateraz deklaruje, že vyššie ceny materiálu dotuje, je otázne, na ako dlho a kedy by sa to mohlo odraziť aj na drahších stavebniciach.
Druhý rozmer je zdravotný – podľa správy OSN, ako aj IPEN (Medzinárodná organizácia pre elimináciu znečistenia) recyklovaný plast môže byť menej bezpečný ako nový plast a náchylný na rýchlejšie uvoľňovanie toxínov, ktoré sa v materiáli zachovávajú po celý jeho životný cyklus.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.