Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Macron vyzval na vznik koalície strán hlásiacich sa k republikánskym hodnotám. Vylúčil krajnú pravicu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu vyzval republikánske politické sily, aby viedli dialóg s cieľom vytvoriť pevnú a nevyhnutne aj pluralitnú väčšinu. Z výsledku nedávnych predčasných parlamentných volieb vyplynulo, že žiadna z politických strán nemá väčšinu, čo vytvára na politickej scéne patovú situáciu. V liste adresovanom francúzskemu ľudu, ktorý v stredu uverejnili viaceré regionálne noviny, […]
Menej ako 1 min. min.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu vyzval republikánske politické sily, aby viedli dialóg s cieľom vytvoriť pevnú a nevyhnutne aj pluralitnú väčšinu. Z výsledku nedávnych predčasných parlamentných volieb vyplynulo, že žiadna z politických strán nemá väčšinu, čo vytvára na politickej scéne patovú situáciu.

V liste adresovanom francúzskemu ľudu, ktorý v stredu uverejnili viaceré regionálne noviny, Macron dodal, že nového premiéra vymenuje po tom, čo budú mať poslanci “trochu času” na rokovanie o vládnom programe. Doplnil, že medzičasom zostane vo funkcii vláda premiéra Gabriela Attala.

Vitálna republika

Podľa denníka Le Parisien Macron týmto listom prerušil svoje mlčanie trvajúce od nedeľných volieb. Ocenil v ňom, že voliči prišli k volebným urnám vo veľkom počte, pričom túto mobilizáciu označil za znak vitality republiky.

Pripomenul, že hoci krajná pravica v prvom kole volieb zvíťazila s takmer 11 miliónmi hlasov, voliči jej “jasne nedovolili prevziať vládu”.

Povolebná politická nestabilita vo Francúzsku? Macron sa oslabí najmä doma, ale aj v zahraničí (ROZHOVOR)

Konštatoval však tiež, že v druhom kole “nikto nevyhral”: žiadna politická sila nezískala dostatočnú väčšinu a všetky bloky alebo koalície, ktoré vzišli z týchto volieb, sú v menšine. Charakter volieb, poznačený jasnou požiadavkou voličov na zmenu a rozdelenie moci, politické strany “zaväzuje k hľadaniu širokého konsenzu,” uviedol Macron.

Francúzsky prezident preto vyzval všetky politické sily, ktoré sa stotožňujú s inštitútmi republiky, právnym štátom, parlamentarizmom, európskou orientáciou a obranou francúzskej nezávislosti, aby sa zapojili do dialógu s cieľom vytvoriť “pevnú väčšinu, nevyhnutne pluralitnú”.

Vylúčenie krajnej pravice

Podľa agentúry Reuters Macron síce výslovne nevyzval, aby boli z takejto koalície vylúčené krajne pravicové Národné združenie a krajne ľavicové Nepoddajné Francúzsko, ale zmienka o “republikánskych hodnotách” sa zvyčajne vo Francúzsku vníma ako odkaz na vylúčenie extrémov z pravej a ľavej časti politického spektra.      

Macron vyzval, aby v rámci rokovaní prednosť pred funkciami mali idey a programy postavené na hodnotách republiky, ktoré by súčasne reflektovali obavy vyjadrené voličmi v čase volieb. Dodal, že nová väčšina musí zaručiť čo najväčšiu inštitucionálnu stabilitu.

“To, čo si Francúzi vybrali pri volebných urnách – republikánsky front – musia politické sily uviesť do praxe svojimi činmi,” prízvukoval Macron.

Vyjadril nádej, že politickí lídri prejavia zmysel pre zhodu a zmierenie – v záujme voličov i v záujme krajiny. Pripomenul, že voliči prostredníctvom volieb politikom odkázali, že musia “pracovať spoločne”.      

Ľavicový Nový ľudový front, ktorý spája LFI, komunistov, zelených a socialistov, v predčasných voľbách získal nečakane najviac poslaneckých kresiel, nie však väčšinu. Macronov centristický tábor skončil druhý a RN bolo tretie.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie