Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

V Spojených arabských emirátoch odsúdili desiatky disidentov na doživotie, tvrdia aktivisti

Desiatky disidentov boli dnes v Spojených arabských emirátoch v hromadnom procese odsúdené na doživotie. Uviedla to agentúra AP s odvolaním sa na aktivistov obhajujúcich ľudské práva. Štátna agentúra WAM neskôr uviedla, že odsúdených bolo 43 ľudí za prevádzkovanie skupiny napojenej na Moslimské bratstvo, ktorá mala za cieľ páchať v krajine útoky. Doživotné tresty Mimovládna organizácia […]
Menej ako 1 min. min.

Desiatky disidentov boli dnes v Spojených arabských emirátoch v hromadnom procese odsúdené na doživotie. Uviedla to agentúra AP s odvolaním sa na aktivistov obhajujúcich ľudské práva.

Štátna agentúra WAM neskôr uviedla, že odsúdených bolo 43 ľudí za prevádzkovanie skupiny napojenej na Moslimské bratstvo, ktorá mala za cieľ páchať v krajine útoky.

Doživotné tresty

Mimovládna organizácia Human Rights Watch uviedla, že najmenej 40 z viac ako 80 obžalovaných dostalo doživotný trest. Podľa agentúry WAM išlo o 43 ľudí, jedenásť ďalších osôb dostalo nižšie tresty a šesť spoločností bolo odsúdených za pranie špinavých peňazí na podporu teroristickej organizácie.

Odsúdení boli podľa agentúry členmi Výboru pre spravodlivosť a dôstojnosť, miestne odnože Moslimského bratstva, jedného z najstarších a najvplyvnejších islamistických hnutí v arabskom svete, ktoré Spojené arabské emiráty v roku 2014 zaradili na zoznam teroristických organizácií, uviedla WAM.

Svetový poriadok sa mení. Komu spadne do lona západ Afriky? V hre o vplyv je priemysel aj ruské dezinformácie

“Pracovali na vyvolaní a zopakovaní násilných udalostí v krajine, podobných tým, ku ktorým došlo v iných arabských štátoch,” vrátane protestov a stretov s bezpečnostnými silami, uviedla agentúra s odvolaním sa na súd bez toho, aby spresnila ich plány.

Spojenie s násilnosťami

Podľa agentúry však súd nepredložil žiadne konkrétne dôkazy, ktoré by odsúdených spájali s násilnostami alebo s Moslimským bratstvom. Rozsudok, proti ktorému je možné sa odvolať na federálny najvyšší súd Spojených arabských emirátov, vyvolal okamžitú kritiku v zahraničí.

“Tieto neprimerane dlhé tresty sú výsmechom spravodlivosti a ďalším klincom do rakvy rodiacej sa občianskej spoločnosti v Spojených arabských emirátoch,” uviedla výskumná pracovníčka HRW Joey Sheaová, ktorá sa zameriava na Spojené arabské emiráty.

“Spojené arabské emiráty pretiahli desiatky svojich najoddanejších obrancov ľudských práv a členov občianskej spoločnosti nestúlaným nespravodlivým súdnym procesom plným porušovania riadneho procesu a obvinení z mučenia,” dodala Sheaová.

Centrum pre obhajobu práv Emirates Detainees Advocacy Center, ktoré vedie občan Spojených arabských emirátov žijúci v exile v Istanbule, uviedlo, že odsúdení boli za svoje zapojenie do skupiny odsúdení už v roku 2013, čo vyvoláva obavy, že Spojené arabské emiráty súdia ľudí dvakrát za rovnaký trestný čin. Verdikty kritizovala tiež mimovládna organizácia Amnesty International.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie