Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Medzinárodný menový fond skontroluje Kyjev. Nová misia preskúma, či dodržiava podmienky úveru

Medzinárodný menový fond začne v najbližších týždňoch novú misiu na Ukrajine, kde bude posudzovať plnenie podmienok úverového programu 15,6 miliardy dolárov a najnovší vývoj a výkon ekonomiky krajiny zasiahnutej už dlhšie ako dva roky túžiaci ruskou ozbrojenou agresiou. Povedala to podľa agentúry Reuters na dnešnej tlačovej konferencii hovorkyňa fondu Júlia Kozacková. Misia posúdi najnovší ekonomický vývoj na […]
Menej ako 1 min. min.

Medzinárodný menový fond začne v najbližších týždňoch novú misiu na Ukrajine, kde bude posudzovať plnenie podmienok úverového programu 15,6 miliardy dolárov a najnovší vývoj a výkon ekonomiky krajiny zasiahnutej už dlhšie ako dva roky túžiaci ruskou ozbrojenou agresiou. Povedala to podľa agentúry Reuters na dnešnej tlačovej konferencii hovorkyňa fondu Júlia Kozacková.

Misia posúdi najnovší ekonomický vývoj na Ukrajine, ale tiež preverí analýzu Medzinárodného menového fondu ohľadom udržateľnosti ukrajinského dlhu. Toto hodnotenie ovplyvní snahu krajiny o reštrukturalizáciu dlhu 20 miliárd dolárov, dodala Kozacková.

USA a Čína by mali vyriešiť obchodné napätie. Bidenove clá môžu roztrieštiť dodávateľov, tvrdí menový fond

Výkonná rada Medzinárodného menového fondu schválila tento rok v marci tretiu revíziu ukrajinského úverového programu. Krajina tak dostala zo sľúbenej pôžičky vyplatených 880 miliónov dolárov. Medzinárodný menový fond podľa Kozackovej dúfa, že štvrtá revízia by mohla byť predložená na schválenie do konca júna. Medzinárodný menový fond zvyčajne vychádza pri vyplácaní peňazí z pôžičky z hodnotenia misie a z plnenia reformných cieľov.

Od posledného preskúmania Rusko zintenzívnilo raketové útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. To krajinu núti dovážať rekordné množstvo elektriny.

Štvorročný úverový program schválil Medzinárodný menový fond vlani v marci. Je súčasťou celosvetového súboru pomoci v objeme 115 miliárd dolárov na podporu ukrajinskej ekonomiky.

Fond teraz očakáva, že hrubý verejný dlh Ukrajiny bude v tomto roku predstavovať 94 percent hrubého domáceho produktu. To je menej, ako odhadoval vlani v októbri, keď očakával, že dlh tento rok stúpne na 98,6 percenta HDP. Pred ruskou inváziou na Ukrajinu predstavoval hrubý verejný dlh krajiny 48,9 percenta HDP, uviedla ukrajinská agentúra Ukrinform.

Vo svojom jarnom výhľade vývoja ekonomiky Medzinárodný menový fond odhadol, že ukrajinská ekonomika v tomto roku vzrastie o 3,2 percenta. Na budúci rok má tempo rastu zrýchliť na 6,5 percenta. Vlani sa HDP zvýšil o päť percent.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie