Vedúci predstavitelia NATO podporili vstup Ukrajiny do Aliancie, no neuviedli konkrétny časový rámec. V záverečnom vyhlásení tvrdia, že Ukrajina bude naďalej podporovaná na jej ceste k plnej integrácii do Aliancie, ak splní podmienky stanovené spojencami.
Hlavní predstavitelia NATO v stredu (10. júla) podľa očakávaní podporili vstup Ukrajiny do Atlantickej aliancie. Tá sa o členstvo usiluje už od roku 2008. Ešte na minuloročnom stretnutí NATO vo Vilniuse lídri NATO jasne uviedli, že pozvanie na vstup bude podmienené demokratickými reformami, kontrolou armády a ukončením vojny.
Vedúci predstavitelia sa stretli už v utorok, kedy sa odštartoval trojdňový samit NATO. „Budeme pokračovať v podpore Ukrajiny na jej ceste k plnej integrácii do NATO a euroatlantického spoločenstva,“ uvádza sa po včerajšku v záverečnom komuniké lídrov NATO po týždňoch diskusií o texte.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zdôraznil, že Ukrajina sa k aliancii pripojí, keď nastane správny čas, ale nešpecifikoval, kedy to bude.
NATO plánuje pomôcť Ukrajine modernizovať a reformovať jej ozbrojené sily. Cieľom je, aby Ukrajina bola pripravená na vstup do aliancie, keď to bude možné. Toto úsilie zahŕňa finančnú podporu vo výške najmenej 40 miliárd eur a poskytovanie vojenského vybavenia.
Spojené štáty a Nemecko trvali na tom, že Ukrajina musí splniť určité podmienky a že pozvanie na vstup do NATO príde, až keď sa všetci spojenci dohodnú.
Balík opatrení pre Ukrajinu
NATO sa zaviazalo pomôcť Ukrajine s koordináciou dodávok a harmonogramov výcviku, aby bola pripravená na obranu proti ruskej agresii. Tento plán sa nazýva NATO Security Assistance and Training for Ukraine (NSATU), v preklade Bezpečnostná pomoc a výcvik NATO pre Ukrajinu.
Cieľom tohto plánu je zabezpečiť, aby Ukrajina mala dostatočné vojenské kapacity na obranu a aby pomoc nebola ovplyvnená zmenami vlád v členských štátoch, najmä v USA.
Napriek politickým sľubom NATO sa nezdá, že by aliancia bola pripravená prijať Ukrajinu za plnoprávneho člena v blízkej budúcnosti. Švédsky minister obrany Pål Jonson uviedol, že Ukrajina sa stane členom NATO, keď splní všetky podmienky. Švédsko sa prvýkrát zúčastnilo samitu ako riadny člen.
NATO plánuje zvýšiť výrobu obranného priemyslu a prísť s národnými plánmi na rozšírenie kapacít, aby uspokojili potreby Ukrajiny a jej spojencov.
Stoltenberg zdôraznil, že NATO sa nestane priamym účastníkom konfliktu, ale pomôže Ukrajine v jej práve na sebaobranu.
„Podporíme Ukrajinu plánovaním a koordináciou, zabezpečíme darovanie a presun vybavenia, a tiež jeho opravu. Poskytneme aj dlhodobú podporu pre rozvoj ukrajinských ozbrojených síl,“ dodal Stoltenberg.
Očakáva sa, že tieto politické sľuby budú sprevádzané zvýšením výroby v obrannom priemysle. Spojenci prisľúbili, že predstavia národné plány na rozšírenie kapacít, aby uspokojili potreby Ukrajiny a jej podporovateľov.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.