Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Neuveríte, za koľko sekúnd dokáže hacker odhaliť vaše heslo. Takto mu prácu sťažíte

V dnešnej digitálnej dobe, keď sú hrozby v oblasti kybernetickej bezpečnosti čoraz väčšie, je dôležitejšie než kedykoľvek predtým rozumieť tomu, ako si chrániť svoje heslo. Nedávna štúdia spoločnosti Hive Systems ukázala prekvapujúce údaje o tom, ako sú krátke heslá zraniteľné, a ako sú, naopak, dlhšie heslá odolné. Tabuľka hesiel tejto firmy na rok 2024 jasne […]
Menej ako 1 min. min.

V dnešnej digitálnej dobe, keď sú hrozby v oblasti kybernetickej bezpečnosti čoraz väčšie, je dôležitejšie než kedykoľvek predtým rozumieť tomu, ako si chrániť svoje heslo. Nedávna štúdia spoločnosti Hive Systems ukázala prekvapujúce údaje o tom, ako sú krátke heslá zraniteľné, a ako sú, naopak, dlhšie heslá odolné.

Tabuľka hesiel tejto firmy na rok 2024 jasne ukazuje, že rôzna dĺžka a zložitosť hesiel majú obrovský vplyv na to, ako ľahko ich môžu hackeri prelomiť.

Hackeri dokážu vaše heslo prelomiť za pár sekúnd

Začnime pri povahe jednoduchých hesiel. Výskum ukázal, že heslo s dĺžkou 8 znakov, ktoré obsahuje len čísla, môže byť prelomené za 37 sekúnd. Rýchlosť, s ktorou je to možné, ukazuje, aké riziká prináša používanie krátkych a jednoduchých hesiel.

S dlhším heslom to už ide horšie

Situácia sa však výrazne mení, keď heslo predĺžime. Ak má 16 znakov, aj keď obsahuje len čísla, potrvá hackerovi zhruba 119 rokov, kým ho prelomí. Takýto nárast času je spôsobený exponenciálnym rastom počtu kombinácií, ktoré musí vyskúšať. Toto odrádza aj tých najodhodlanejších útočníkov.

Zložitosť hesla výrazne ovplyvňuje jeho bezpečnosť

Heslo s 8 znakmi, ktoré kombinuje čísla, veľké a malé písmená a symboly, vyžaduje na prelomenie približne sedem rokov. Aj keď je lepšie než len to číselné, dlhšie heslo, aj keď jednoduchšie, poskytuje ešte väčšiu ochranu.

Z tohto výskumu vyplýva, že aj keď pridávanie zložitosti heslám pomáha, ešte dôležitejšia je ich dĺžka. Firma Hive Systems tiež v poslednom čase skúmala silnejšie metódy šifrovania, ktoré ukázali, že heslá sa dajú chrániť lepšie. Varujú však, že tento pokrok nebude trvať večne, keďže počítače neustále zlepšujú svoju výkonnosť.

Ak máte obavy o silu svojich hesiel, portál Euronews radí, aby ste vyskúšali stránku „Ako bezpečné je moje heslo?“, ktorá vám povie, ako rýchlo by dokázali hackeri vaše heslo prelomiť.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Čo ak si heslo neviete zapamätať?

Ľudia, ktorí majú problém s uchovávaním mnohých zložitých hesiel, často používajú rôznych manažérov. Tieto nástroje heslá nielenže uchovávajú, ale aj ich šifrujú, čo minimalizuje riziko pri úniku dát. Odporúčajú tiež používanie unikátnych hesiel na rôznych stránkach.

V poslednom čase sa odporúčanie mení od častého menenia hesiel k vytváraniu silných, unikátnych hesiel. Tento prístup je účinnejší ako časté menenie, ktoré môže viesť k slabšej ochrane alebo opätovnému používaniu starých.

Rada na záver

Ak si ani za svet neviete zapamätať svoje heslo, môžete skúsiť aj mnemotechnické pomôcky. Vytvorte si heslo, ktoré má pre vás osobný význam, a ktoré si môžete ľahko zapamätať.

Napríklad si ho môžete vytvoriť z prvých písmen každého slova v rámci vety alebo citátu, ktorý máte radi. Ak vám vyhovuje niečo ako „Môj obľúbený film je Forrest Gump z roku 1994,“ heslo by mohlo byť „MoFjFGzr1994“.

The post Neuveríte, za koľko sekúnd dokáže hacker odhaliť vaše heslo. Takto mu prácu sťažíte appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie