Organizácia UNESCO minulý rok vyzvala k obmedzeniu používania telefónov na školách, ak neslúžia priamo na podporu vyučovania. K zákazom pristúpilo okrem Slovenska aj Maďarsko, Holandsko a Taliansko.
Smartfóny a škola nejdú dokopy. Tvrdí to organizácie UNESCO, podľa ktorej sa študenti po prijatí mobilnej notifikácie vedia znovu začať sústrediť na výučbu až po dvadsiatich minútach.
Slovenská vláda prijala zákaz používania mobilných telefónov na školách v auguste. Platiť by mal začať od nového roka a je odstupňovaný podľa veku žiakov. K podobným krokom však pristupujú vlády po celej Európe.
Európska únia sa na problém zase pozerá z opačnej strany a snaží sa, aby bol obsah vo vnútri telefónov menej návykový. Pod hrozbou vysokej pokuty už zmenil svoju aplikáciu u mladých ľudí populárny TikTok.
Zákazy v rámci Európy
Slovenský zákaz ešte musí prejsť parlamentom a získať podpis prezidenta. Najprísnejšie pravidlá budú platiť pre žiakov prvých troch ročníkov základných škôl, ktorí telefóny nebudú môcť vyťahovať ani počas prestávok.
Výnimky pre staršie deti budú možné, iba ak to pomôže samotnému vyučovaniu alebo pri špeciálnych potrebách detí. Zatiaľ nie je jasné, aké budú sankcie za porušenie, rezort chystá predstaviť usmernenia.
Podľa prieskumu agentúry Go4insight má u Slovákov tento zákon podporu. Úplný zákaz v priestoroch školy alebo zákaz počas vyučovania na základných školách schvaľuje až 70 percent opýtaných.
K podobnému kroku sa v posledných rokoch podujali viaceré krajiny EÚ. V Maďarsku napríklad legislatíva vyvolala protesty, keď vláda odvolala riaditeľa školy, ktorý odmietol zákaz implementovať.
V Holandsku bude platiť celonárodný zákaz mobilov na školách od tohto školského roka. Zaujímavé je, že Amsterdam zakázal mobily najskôr na stredných školách, a to už od januára. Od septembra sa k nim pridajú aj žiaci základných škôl.
Grécko nazvalo svoj systém „mobily v taškách“, pretože študentov vyzýva smartfóny odložiť pred začiatkom vyučovania a nevyťahovať ich až do jeho skončenia. Za porušenie čaká dieťa vylúčenie na jeden deň a za opakované porušenia až trvalé vylúčenie zo školy.
Regionálna vláda vo Valónsku oznámila podobné plány v júli, týkajúci sa najmä francúzsky hovoriaceho obyvateľstva. Školy podľa portálu Politico na oficiálny zákaz ani nečakajú a predstavujú vlastné pravidlá od nového školského roka.
V Taliansku platil zákaz už od roku 2007, ale nebol prísne dodržiavaný. To by sa malo zmeniť od budúceho školského roka. V Španielsku zákaz vzbudil veľkú diskusiu, aj keď krajina zatiaľ nepristúpila k celonárodnému zákazu. Viac ako polovica škôl v Katalánsku pravidlá sprísňuje, podobne ako regióny Galície a Madridu.
Jednotlivé školy sa pridávajú aj v Chorvátsku, Dánsku, pilotný program prebieha vo Francúzsku. Portugalsko ako kompromis zakazuje telefóny niekoľko dní do týždňa. V Nemecku zatiaľ prebieha diskusia – učiteľské skupiny sa napríklad obávajú, ako by sa dal takýto zákaz vymáhať.
EÚ chce menej návykové telefóny
Európska únia ide na problém z opačného konca a pozerá sa priamo na obsah, ktorý je dostupný na smartfónoch. V rámci Aktu o digitálnych službách ochraňuje Európanov pred škodlivým obsahom, ktorý najmä v prípade detí môže znamenať aj ten návykový.
Technologickým gigantom za takéto správania hrozí pokuta vo výške až šiestich percent celosvetového obratu. Tej sa chcú vyhnúť, takže platforma TikTok napríklad úplne zrušila program, ktorý mal používateľov finančne odmeňovať za to, že trávili čas pozeraním videí.
Od septembra bude EÚ diskutovať aj o možnom zákone o digitálnej spravodlivosti. Ten by populárne aplikácie mohol zaviazať ponúkať nástroje na riešenie návykovosti, zjednoteniu rodičovských nástrojov a prípadne aj prísnejšie obmedzenie návykového dizajnu.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.