Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Obyvateľom Jelšavy kotly zadarmo nevymenia. Minister vlastný projekt po roku príprav zrušil

Mesto Jelšava a okolité obce dlhodobo trápi znečistený vzduch a to najmä počas zimných mesiacov. Zmeniť to mali dotácie z Envirofondu na výmenu kotlov a novej linky na palivo, minister Tomáš Taraba však projekt tesne pred spustením zastavil.   Vláda v stredu 4. septembra rozhodla o zrušení úloh, ktoré mali riešiť havarijný stav kvality ovzdušia […]
Menej ako 1 min. min.

Mesto Jelšava a okolité obce dlhodobo trápi znečistený vzduch a to najmä počas zimných mesiacov. Zmeniť to mali dotácie z Envirofondu na výmenu kotlov a novej linky na palivo, minister Tomáš Taraba však projekt tesne pred spustením zastavil.  

Vláda v stredu 4. septembra rozhodla o zrušení úloh, ktoré mali riešiť havarijný stav kvality ovzdušia v meste Jelšava. Úlohy spočívali vo výmene nevyhovujúcich vykurovacích zariadení v problematických domácnostiach a vybudovaní linky na výrobu kvalitného paliva. Zámer reagoval na rozsudok Súdneho dvora Európskej únie z roku 2023. 

Pilotný projekt pritom koncom minulého roka predložil vláde samotný minister Taraba. V tom čase uviedol, že ide o systémové riešenia, ktoré zlepšia kvalitu ovzdušia a pomôžu obyvateľom Jelšavy dýchať čistejší vzduch.   

Ministerstvo zmenilo názor

Envirorezort od projektu ustúpil a tvrdí, že riešenie má priniesť výzva na rekonštrukciu domov z plánu obnovy. Samosprávu rozhodnutie mrzí a obáva sa, že alternatívne riešenie neprinesie rovnaké výsledky.

Na príprave projektu mesto Jelšava pracovalo viac ako rok, na riešenie havarijného stavu kvality ovzdušia v meste malo ísť z Environmentálneho fondu 3,15 milióna eur. Žiadosť o poskytnutie financií v rámci výzvy vyhlásenej envirorezortom samospráva podala koncom vlaňajšieho roka, návrh riešenia schválila v decembri 2023 aj vláda. K finálnemu podpisu ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS), ktorý by projekt odštartoval, však nedošlo.

„Je mi to zvláštne, že štát, ktorý inicioval takéto riešenie, v ňom nepokračuje. Sám pán minister Taraba zdôrazňoval na Rade Združenia miest a obcí Slovenska, že je potrebné takéto riešenie, pretože Slovensko čelí sankciám a impeachmentu,“ uviedol pre TASR primátor Jelšavy Milan Kolesár.

Projekt v Jelšave totiž reagoval na rozsudok Súdneho dvora Európskej únie z februára 2023 v súvislosti so systematickým a pretrvávajúcim prekračovaním limitných hodnôt pre prachové častice PM10 v niektorých častiach Slovenska. 

„Zrušenie tejto úlohy Ministerstvo financií SR odôvodnilo tým, že vyčlenené finančné prostriedky štátneho rozpočtu na rok 2024 na tento účel nie sú rozpočtované v rozpočte kapitoly Všeobecná pokladničná správa osobitne alokované výdavky a absentujú informácie ku kvantifikácii výdavkov a k časovému harmonogramu ich použitia,“ vysvetlilo ministerstvo životného prostredia v materiáli. 

Európske organizácie žiadajú Tarabu, aby neničil úspešný zálohovací systém

Európske spoločnosti výrobcov nápojových obalov poslali spoločný list ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi. Vyzývajú ho, aby novelu zákona o zálohovaní stiahol. Podľa ministra ide o lobistické zásahy do národných záujmov.

Rok príprav a premrhané personálne kapacity

Zamestnanci envirorezortu a Environmentálneho fondu boli počas príprav štátom iniciovaného projektu podľa primátora vysokonápomocní a korektní. Viac ako rok dlhá príprava samosprávu nestála žiadne finančné prostriedky, investovala však do nej čas, energiu a personálne kapacity.

„Na našom malom úrade robí asi 15 kmeňových zamestnancov, na mestských službách a sociálnom podniku ďalších šesť. Z nich, keď za stavu podfinancovania samospráv vyčleníte štyroch ľudí, ktorí sa tomu intenzívne venujú, tak to v meste chýba,“ uviedol Kolesár.

Vládou odobrený návrh riešenia havarijného stavu kvality ovzdušia v Jelšave spočíval vo výmene nevyhovujúcich vykurovacích zariadení v približne 100 domácnostiach. Vybudovaná mala byť aj výrobná linka na zabezpečenie kvalitného paliva pre domácnosti, ktorú by prevádzkoval mestský sociálny podnik.

Ministerstvo v reakcii pre TASR skonštatovalo, že zlú kvalitu ovzdušia v Jelšave plánuje riešiť prostredníctvom výzvy Obnov dom mini. Využiť tak chce prostriedky z plánu obnovy a nie financie štátneho rozpočtu.

„MŽP aktuálne preferuje zmysluplné riešenia, ktoré pomôžu domácnostiam so zlou kvalitou ovzdušia získať jednoducho a rýchlo 10-tisíc eur na výmenu kotla, zateplenie či výmenu okien. Ide vôbec o prvú cielenú pomoc pre domácnosti ohrozené energetickou chudobou, ktoré trápia vysoké účty za energie a na obnovu domu nemajú dostatok peňazí. V Banskobystrickom kraji, kam patrí aj mesto Jelšava, ale tiež v Košickom kraji, žije pod hranicou energetickej chudoby minimálne 77 300 domácností,“ uviedol odbor komunikácie envirorezortu. Pripomenul tiež, že výzva je otvorená do 6. septembra a vyčlenených je pre ňu 36 miliónov eur.

V Bratislave sa zle dýcha. Môže za to doprava, priemysel aj spaľovňa

Mesto chce riešiť zlú kvalitu ovzdušia zvýhodnením mestskej hromadnej dopravy oproti automobilovej, novými cyklocestami či autobusmi na vodík. Hlavní firemní producenti emisií, ako sú Slovnaft, Volkswagen či mestská spaľovňa, tvrdia, že znižujú emisie a dodržiavajú limity. 

Samospráva Jelšavy víta, že obyvatelia mesta majú možnosť čerpať financie z plánu obnovy na rekonštrukciu svojich domov, obáva sa však, že alternatívne riešenie nedosiahne rovnaký účinok ako pôvodný zámer. „Čo mám informácie, je o to zatiaľ minimálny záujem. Niekoľko žiadostí sa konzultovalo, ale určite to nezachytí ten počet 100 domácností, ako bolo pôvodným zámerom projektu pre Jelšavu,“ skonštatoval Kolesár. Pripomenul, že v rámci pôvodného projektu výmeny vykurovacích zariadení mali už v prípravnej fáze cez 90 záujemcov, do projektu mali byť navyše zapojené aj dve bytovky spolu so 40 bytmi.

Mesto Jelšava a okolité obce majú dlhodobý problém so smogovou situáciou v dôsledku vysokej koncentrácie prachových častíc PM10 v ovzduší, a to najmä počas zimných mesiacov. Príčinou je najmä geografická poloha mesta, vykurovanie domácností tuhým palivom či priemysel.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie