Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Putin pred návštevou Pekingu ocenil prístup Číny k riešeniu vojny na Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin ocenil úprimnú snahu Pekingu pomôcť vyriešiť krízu na Ukrajine. Uviedol to pre čínske médiá pred návštevou Pekingu v rozhovore, ktorý bol zverejnený v stredu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. “Oceňujeme prístup Číny k riešeniu krízy na Ukrajine… Peking si je dobre vedomý jej hlavných príčin a globálneho geopolitického […]
Menej ako 1 min. min.

Ruský prezident Vladimir Putin ocenil úprimnú snahu Pekingu pomôcť vyriešiť krízu na Ukrajine. Uviedol to pre čínske médiá pred návštevou Pekingu v rozhovore, ktorý bol zverejnený v stredu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

“Oceňujeme prístup Číny k riešeniu krízy na Ukrajine… Peking si je dobre vedomý jej hlavných príčin a globálneho geopolitického významu,” povedal Putin s odkazom na čínsky 12-bodový mierový plán, ktorý Peking zverejnil vo februári 2023.

“Myšlienky a návrhy obsiahnuté v tomto dokumente ukazujú skutočnú snahu našich čínskych priateľov pomôcť stabilizovať situáciu,” dodal v rozhovore pre čínsku štátnu tlačovú agentúru Sinchua.

Ruský prezident pricestuje do Pekingu vo štvrtok. Stretne sa svojím čínskym kolegom Si Ťin-pchingom. Putin má okrem Pekingu navštíviť aj Charbin, najväčšie mesto a správne stredisko provincie Chej-lung-ťiang na severovýchode Číny. Ide o prvú zahraničnú cestu v jeho novom šesťročnom funkčnom období po marcových prezidentských voľbách. Peking naposledy navštívil v októbri 2023.

Čína udržuje s Ruskom úzke vzťahy a dosiaľ neodsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá sa začala vo februári 2022. Peking viackrát tvrdil, že je potrebné rešpektovať zvrchovanosť a územnú celistvosť všetkých krajín a snaží sa zohrávať rolu sprostredkovateľa v konflikte.

Rusko vníma Čínu ako kľúčového ekonomického partnera, odkedy Západ uvalil na Rusko bezprecedentné sankcie za rozpútanie vojny na Ukrajine. Peking medzitým profitoval z lacného dovozu ruskej energie a prístupu k rozsiahlym prírodným zdrojom vrátane stabilných dodávok plynu.

Úzke hospodárske partnerstvo Moskvy a Pekingu je však na Západe pod drobnohľadom a Spojené štáty hrozia sankciami proti zahraničným bankám a spoločnostiam, ktoré spolupracujú s Moskvou.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie