Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Raši chce od Česka odpisovať, aby zlepšil využívanie eurofondov

Minister investícií Richard Raši sa stretol s českým eurofondovým ministrom Ivanom Bartošom. Spolu sa už začínajú pripravovať na rokovania o Kohéznej politike EÚ po roku 2027. Od Česka chceme okopírovať všetky dobré riešenia, aby sa na Slovensku darilo eurofondy lepšie čerpať. Po rokovaní s českým podpredsedom vlády pre digitalizáciu a ministrom pre miestny rozvoj Ivanom […]
Menej ako 1 min. min.

Minister investícií Richard Raši sa stretol s českým eurofondovým ministrom Ivanom Bartošom. Spolu sa už začínajú pripravovať na rokovania o Kohéznej politike EÚ po roku 2027.

Od Česka chceme okopírovať všetky dobré riešenia, aby sa na Slovensku darilo eurofondy lepšie čerpať. Po rokovaní s českým podpredsedom vlády pre digitalizáciu a ministrom pre miestny rozvoj Ivanom Bartošom to spravodajkyni TASR povedal slovenský minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). Ocenil, že medzivládna spolupráca s ČR funguje.

„Naše pracovné skupiny pracujú na tom, aby sme opísali a v tom dobrom zmysle boli plagiátormi všetkých dobrých riešení, ktoré majú,“ povedal Raši s tým, že ide o rôzne technické kroky, ktorých cieľom je zjednodušiť vykazovanie čerpania výdavkov.

„V tom dobrom chceme kopírovať to, čo majú oni, ale aj Poliaci a Maďari,“ dodal. Prostriedky, ktoré idú do slovenských regiónov tento rok, sa budú podľa neho čerpať výrazne jednoduchšie aj vďaka inšpirácii príkladmi dobrej praxe, ktoré videli v ČR, Poľsku či Maďarsku.

Predvolebná diskusia: Potrebujú eurofondy ďalšiu reformu?

Portál EURACTIV Slovensko organizuje predvolebnú diskusiu s kandidátmi politických strán do eurovolieb na tému eurofondy a regionálna politika EÚ. Budeme sa zaujímať o názor kandidátov a kandidátok na to, ako vstup do EÚ a eurofondy doteraz pomohli slovenským regiónom, a ako by sa mali …

„Som rád, že aj napriek silným slovám českej vlády pred prezidentskými voľbami normálne funguje medzivládna spolupráca,“ povedal Raši. Dôkazom silného partnerstva medzi SR a ČR je podľa neho aj program cezhraničnej spolupráce Interreg SK-CZ. V minulom programovom období naň bolo vyhradených 106 miliónov eur. Takmer 107 miliónov eur podporí toto územie aj z nových eurofondov.

Rezort v tlačovej správe pripomenul napríklad projekt nového mostného prepojenia medzi Kopčanmi a Mikulčicami nad riekou Morava, vytvorenie Trezoru prírody v Hornej Lideči a projekt TREBUCHET, v rámci ktorého boli zrekonštruované hrady v Trenčíne a Buchloviciach.

V pláne je podľa slovenského ministerstva tiež opätovné obnovenie zasadnutí Slovensko-českej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu. Posledné sa uskutočnilo v máji 2019.

Raši vyzdvihol, že Európskej únii bude onedlho predsedať Maďarsko a po ňom Poľsko, čo je podľa príležitosťou, aby krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) spoločne zapracovali na budúcnosti eurofondov.

„Dali sme si prvú domácu úlohu – česká strana na základe našej diskusie pripraví všetky dôležité dátumy a momenty, ktoré sa budú diať na úrovni Komisie a budú mať súvis s eurofondami. Aby sa nestalo, že pri zmenách, ktoré nastanú, nám niečo utečie, výsledkom čoho by mohli byť ohrozené eurofondy po roku 2027,“ dodal slovenský minister.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie