Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Rezort zdravotníctva mení pravidlá reformy nemocníc. Niektoré termíny sa posunú, návrh schválil parlament

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so zdravotnými poisťovňami, poskytovateľmi a ďalšími zainteresovanými stranami mení pravidlá reformy nemocníc. Ako taká zostáva v platnosti, posúvajú sa len vybrané časti a termíny v čase, aby na seba logicky nadväzovali. Pri maximálnych čakacích dobách na operácie sa termín nemení, zavedené budú od 1. januára 2025. Zmeny priniesla novela zákona, ktorú v […]
Menej ako 1 min. min.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so zdravotnými poisťovňami, poskytovateľmi a ďalšími zainteresovanými stranami mení pravidlá reformy nemocníc. Ako taká zostáva v platnosti, posúvajú sa len vybrané časti a termíny v čase, aby na seba logicky nadväzovali. Pri maximálnych čakacích dobách na operácie sa termín nemení, zavedené budú od 1. januára 2025. Zmeny priniesla novela zákona, ktorú v utorok schválil parlament. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

“Prioritou naďalej ostáva, že nesmú byť v žiadnom prípade ohrozené zdroje z Plánu obnovy a odolnosti. Sieť nemocníc zostáva v platnosti, to znamená, že nemocnice zostávajú zaradené do kategórií podľa právoplatných rozhodnutí vydaných Ministerstvom zdravotníctva a zverejnených na webovej stránke rezortu. Zdravotná starostlivosť sa vykazuje a uhrádza podľa nového systému,” ozrejmila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Ministerstvo komunikuje aj s Európskou komisiou a podpredsedom vlády pre Plán obnovy a odolnosti Petrom Kmecom.

Osud pätnástich detských pohotovostí je spečatený. Len jedno mesto dosiahlo pri rokovaniach čiastočný úspech

Zmeny v procese zavádzania optimalizácie siete nemocníc do praxe si podľa rezortu vyžiadali viaceré odhalené legislatívne limitácie. “Pre dlhodobý úspech tejto reformy je potrebné získať požadované dáta, vytvoriť procesný priestor a získať dostatok času na jej zavedenie. Oprava zákona zabezpečí vyššiu kvalitu pre pacienta a celý zdravotnícky systém,” ozrejmil rezort zdravotníctva.

Ministerstvo podotklo, že naďalej prebieha komplexná technická implementácia čakacích listín a prakticky všetky nemocnice a mnohí poskytovatelia jednodňovej zdravotnej starostlivosti už vykazujú čakacie lehoty a postupne sa rozširuje aj spektrum medicínskych služieb.

“Ku koncu apríla poskytovatelia vykázali do zdravotných poisťovní viac ako 67-tisíc návrhov na plánovanú starostlivosť vo viac ako 400 rôznych medicínskych službách. Zdôrazňujeme preto, že v tomto kľúčovom bode z pohľadu pacienta nenastáva zmena a že nárok pre pacienta vstúpi do platnosti 1. januára 2025,” upozornilo.

Šimkovičovú a Dolinkovú koalícia podržala, no vnútri tlie spor. Danko žiada odpoveď Hlasu v zásadnej otázke

V rámci novely sa tiež dopĺňa povinnosť vykazovania medicínskych služieb. “Pre zdravotné poisťovne je dôležité, aby sa dozvedeli o tom, do akej medicínskej služby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti klasifikovali hospitalizačný prípad,” ozrejmil rezort.

Zároveň sa upravuje možnosť vydávať tzv. vyhlášku o kategorizácii aj v priebehu roka. Ministerstvo plánuje vydať novelu kategorizačnej vyhlášky k 1. júlu, kde opraví najväčšie nedostatky. Kým sa upravia nedostatky kategorizačnej vyhlášky, novela umožňuje zdravotným poisťovniam prechodne do konca roka flexibilnejšie zazmluvňovať medicínske programy nad rámec právoplatných rozhodnutí rezortu zdravotníctva. “Pokiaľ bude vydaná nová kategorizačná vyhláška, posúva sa  rozhodovanie o žiadostiach nemocníc. Ministerstvo však uisťuje nemocnice, že všetky doručené žiadosti budú posúdené a bude možnosť ich aj doplniť v priebehu roka,” dodalo ministerstvo.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie