Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Rozpočtová rada znížila odhad deficitu na ďalšie roky, bez opatrení neklesne pod päť percent HDP

Priaznivejší výhľad slovenskej ekonomiky a niektoré opatrenia v oblasti daní viedli Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) k miernemu zníženiu očakávaných deficitov verejných financií. Napriek tomu by však schodok podľa jej aktualizovanej prognózy bez ďalších opatrení neklesol v najbližších rokoch pod päť percent hrubého domáceho produktu (HDP). Pre dosiahnutie vládnych rozpočtových cieľov je preto do roku […]
Menej ako 1 min. min.

Priaznivejší výhľad slovenskej ekonomiky a niektoré opatrenia v oblasti daní viedli Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) k miernemu zníženiu očakávaných deficitov verejných financií. Napriek tomu by však schodok podľa jej aktualizovanej prognózy bez ďalších opatrení neklesol v najbližších rokoch pod päť percent hrubého domáceho produktu (HDP).

Pre dosiahnutie vládnych rozpočtových cieľov je preto do roku 2027 potrebná priemerná ročná konsolidácia v sume viac ako jedna miliarda eur.

“Kým v predchádzajúcej prognóze schodky verejných financií do roku 2028 opakovane prekračovali šesť percent HDP a hrubý dlh rástol nad úroveň 70 percent HDP, aktuálny odhad zasadzuje deficity do pásma päť až 5,6 percenta HDP, kým hrubý dlh dosahuje v roku 2028 úroveň mierne pod 67 percenta HDP,” vyčíslila RRZ.

Prognóza fiškálneho vývoja

Jej aktuálna prognóza strednodobého fiškálneho vývoja nadväzuje na aktualizáciu makroekonomickej prognózy. Vychádza zo súčasného stavu legislatívy a predstavuje očakávaný vývoj v scenári nezmenených politík (NPC).

Vo vývoji verejných financií by podľa RRZ mohlo dôjsť budúci rok k zhoršeniu deficitu na 5,6 percenta z tohtoročných odhadovaných 5,4 percenta HDP. Dôvodom je najmä predpokladané dodanie vojenskej techniky, ktorého vplyv prevýši úsporu z ukončenia opatrení na kompenzáciu cien energií.

“Po následnom medziročnom poklese odhadujeme v rokoch 2026 a 2027 zhodné úrovne deficitov päť percent HDP,” avizovala rada. Následný nárast v roku 2028 o 0,3 percentuálneho bodu by bol spôsobený najmä vypršaním dočasne zvýšených daní a odvodov.

Očakávaný štrukturálny deficit bez dočasných vplyvov rastie na celom horizonte prognózy RRZ s výnimkou mierneho poklesu v roku 2027. K nárastu by mali prispieť okrem vplyvu dočasných daní aj rastúce náklady na obsluhu verejného dlhu.

Zadlženie Slovenska vzrastie

Čisté zadlženie Slovenska vzrastie do roku 2028 podľa rozpočtovej rady o desať percentuálnych bodov na 60,7 percenta HDP. Nárast hrubého dlhu by mal byť miernejší, o približne osem percentuálnych bodov na hodnotu 66,8 percenta HDP, a to z dôvodu predpokladaného poklesu hotovostnej rezervy štátu.

“Bez prijatia konsolidačných opatrení sa ciele vlády stanovené v Programe stability podarí naplniť iba v roku 2024. Objem dodatočných opatrení pre dosiahnutie vládnych cieľov predstavuje 0,6 percenta HDP v roku 2025 a postupne do roku 2027 vzrastie na úroveň dvoch percent HDP,” upozornila vo svojej aktuálnej prognóze RRZ. Deklarovaný cieľ je zníženie deficitu verejných financií do roku 2027 na úroveň tri percentá HDP.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie