Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Rusi používajú v Charkovskej oblasti novú taktiku, tempo ich ofenzívy sa však výrazne spomalilo

Konštatuje to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).
Menej ako 1 min. min.

15.5.2024 (SITA.sk) – Tempo ruskej ofenzívy v Charkovskej oblasti na severe Ukrajiny sa za uplynulý deň spomalilo. Za tým je pravdepodobne nová taktika Ruska aj veľké ruské straty.

Rusi tiež skôr plánujú v pohraničí vytvoriť nárazníkovú zónu, ako keby mali preniknúť hlbšie do oblasti. Konštatuje to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), na ktorý sa odvoláva spravodajský web Ukrajinská pravda.

Inštitút vo svojej najnovšej správe o vojne na Ukrajine poukazuje na niekoľko ukrajinských vojenských predstaviteľov, ktorí sa v utorok vyjadrili, že situácia v Charkovskej oblasti sa pomaly stabilizuje.

Nová ruská taktika

Niekoľko ukrajinských a ruských zdrojov tiež tvrdí, že ruskí vojaci využívajú novú taktiku, keď posielajú malé útočné skupiny na preniknutie do ukrajinských pozícií a tie sa neskôr spoja do väčšej údernej skupiny. Zábery z dronu, ktoré sú údajne z Vovčansku, ukazujú ruskú pechotu operujúcu v malých útočných skupinách v meste, čo potvrdzuje tieto správy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vojenskí analytici však konštatujú, že malé útočné skupiny by mohli prispieť k zvýšeniu ruských strát a spomaliť celkové tempo ofenzívy na tomto fronte. Jeden z ruských vojenských komentátorov, ktorý slúžil ako inštruktor jednotky Štorm-Z, povedal, že zábery malých ruských útočných skupín odzrkadľujú skôr slabý výcvik ako novú a efektívnu taktiku.

Veľká strata na strane Ruska

Náčelník generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl Anatolij Barhylevič naznačil, že ruské sily len v priebehu jedného dňa na tomto fronte prišli o zhruba 1 740 vojakov, čo je veľmi vysoká miera strát. ISW upozorňuje, že toto číslo nevie nezávisle overiť.

Vysoký počet strát je však podľa neho zhodný s celkovým spomalením ofenzívy z utorka. Ak tempo ruských operácií zostane relatívne pomalé, ruské sily sa podľa ISW pravdepodobne zamerajú skôr na upevnenie nových pozícií a vybudovanie bočného pásu v Charkovskej oblasti zlúčením skupín z Lypci a Vovčansku a vytvorením nárazníkovej zóny v pohraničnej oblasti.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Viac k témam: Charkovská oblasť, nová taktika, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Rusi používajú v Charkovskej oblasti novú taktiku, tempo ich ofenzívy sa však výrazne spomalilo © SITA Všetky práva vyhradené.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie