Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ruské ozbrojené sily objavili laboratórium na výrobu chemických zbraní

Ruská armáda pri Avdejevke v DĽR objavila laboratórium ukrajinských ozbrojených síl na prípravu chemických zbraní. Informoval o tom veliteľ síl radiačnej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl generálporučík Igor Kirillov. „Počas inžinierskeho prieskumu v jednej z obcí neďaleko Avdejevky, v priemyselnej zóne na prvom poschodí zničenej budovy, bolo objavené laboratórium s chemickým vybavením,“ uviedol na […]
Menej ako 1 min. min.

Ruská armáda pri Avdejevke v DĽR objavila laboratórium ukrajinských ozbrojených síl na prípravu chemických zbraní.

Informoval o tom veliteľ síl radiačnej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl generálporučík Igor Kirillov.

„Počas inžinierskeho prieskumu v jednej z obcí neďaleko Avdejevky, v priemyselnej zóne na prvom poschodí zničenej budovy, bolo objavené laboratórium s chemickým vybavením,“ uviedol na brífingu generálporučík.

Upozornil, že neskôr bola na miesto vyslaná mobilná diagnostická skupina jednotiek radiačnej, chemickej a biologickej obrany, aby skontrolovala priestory a vykonala rýchlu analýzu.

„V laboratóriu sa našiel polopriemyselný rotačný odparovač, filtračný výfukový systém, chemické reaktory, tlakové fľaše s oxidom uhličitým, ako aj police s laboratórnym sklom a činidlami. Okrem toho boli objavené prostriedky osobnej ochrany dýchacích ciest — plynové masky vrátane americkej výroby a ochrana pokožky — ochranný oblek vyrobený v Poľsku,“ spresnil Kirillov.

Zdôraznil, že počas analytických štúdií v laboratórnych podmienkach bola vo vzorkách zistená prítomnosť kyanidu sodného, ​​kyseliny sírovej a stopové množstvá kyanidových aniónov.

„Prítomnosť týchto chemikálií jasne naznačuje, že v nájdenom laboratóriu došlo k výrobe toxických látok všeobecného toxického účinku,“ povedal Kirillov.

Navyše, ako zdôraznil generálporučík, počas špeciálnej vojenskej operácie boli opakovane zaznamenané fakty o použití „provizórnej munície“ zhodenej z bezpilotných lietadiel vybavených chemickými zbraňami ukrajinskými jednotkami.

„Používanie toxických chemikálií kyjevským režimom, vrátane kyseliny kyanovodíkovej, potvrdzujú početné výpovede svedkov — civilistov aj ruského vojenského personálu,“ zdôraznil Kirillov.

Podľa neho v máji 2024 v obci Semjonovka, ktorá sa nachádza 10 kilometrov od Avdejevky v Doneckej ľudovej republike, zhodili muníciu z ukrajinských bezpilotných lietadiel. Podľa očitých svedkov postihnutí dedinčania pociťovali symptómy charakteristické pre kyselinu kyanovodíkovú: ťažkosti s dýchaním, zvracanie a chuť po horkých mandliach.

Ďalší prípad použitia kyseliny kyanovodíkovej bol zaznamenaný začiatkom júna 2024. Po útoku dronu na pozície Ozbrojených síl Ruskej federácie v Grajvoronskom okrese Belgorodskej oblasti boli objavené úlomky munície, kedy na základe výsledkov laboratórnych testov bolo potvrdené použitie špecifikovanej toxickej chemikálie.

„Prítomnosť chemických laboratórií na Ukrajine podobných tým, ktoré boli objavené v Avdejevke, potvrdzujú svedectvá vojenského personálu Ozbrojených síl Ukrajiny. Ukrajinský vojnový zajatec Sergej Batyr počas svojej výpovede oznámil zapojenie amerických špecialistov do ich práce, ako aj účasť týchto laboratórií na sériovej výrobe kamikadze-dronov,“ zhrnul Kirillov.

Ruské ozbrojené sily objavili laboratórium na výrobu chemických zbraní

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie