Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ruský útok na ukrajinskú nemocnicu komplikuje liečbu detí s rakovinou, vyžiadal si evakuáciu

Po tom, ako ruská raketa tento týždeň zasiahla najväčšiu ukrajinskú detskú nemocnicu, má Národný onkologický ústav v Kyjeve viac práce ako zvyčajne. Úder si vyžiadal evakuáciu desiatok malých pacientov, ktorí bojujú s rakovinou. Najmasívnejšie ruské bombardovanie ukrajinskej metropoly za posledné štyri mesiace silno poškodilo detskú nemocnicu Ochmelit, vystrašilo rodiny a vážne zasiahlo ich deti, ktoré […]
Menej ako 1 min. min.

Po tom, ako ruská raketa tento týždeň zasiahla najväčšiu ukrajinskú detskú nemocnicu, má Národný onkologický ústav v Kyjeve viac práce ako zvyčajne. Úder si vyžiadal evakuáciu desiatok malých pacientov, ktorí bojujú s rakovinou.

Najmasívnejšie ruské bombardovanie ukrajinskej metropoly za posledné štyri mesiace silno poškodilo detskú nemocnicu Ochmelit, vystrašilo rodiny a vážne zasiahlo ich deti, ktoré bojujú s život ohrozujúcimi chorobami. Teraz niektoré rodiny riešia dilemu, kde v liečbe detí pokračovať, píše agentúra AP.

Nemohli odísť

Oksana Halaková sa o diagnóze svojho dvojročného syna Dmytra dozvedela len na začiatku júna. Zistila vtedy, že trpí akútnou lymfoblastickou leukémiou. Okamžite sa rozhodla, že ho nechá liečiť v Ochmatdyte. “Pretože je to jedna z najlepších nemocníc v Európe. “

Keď sa Kyjevom rozozneli sirény, boli s Dmytrom v nemocnici. Nemohli bežať do úkrytu, pretože chlapček bol práve na infúziách. “Je životne dôležité tieto infúzie neprerušovať,” povedala Halaková. Po prvých explóziách im sestry pomohli premiestniť sa do miestnosti bez okien, ktorá bola bezpečnejšia.

Ukrajina zadržala nákladnú loď, podozrieva ju z exportu obilia z Krymu

“Ucítili sme silnú tlakovú vlnu. Cítili sme, ako sa miestnosť otriasa. A zhasla svetlá. Pochopili sme, že to bolo blízko, ale nemysleli sme si, že to bolo v Ochmatdyte,” opísala.

Krátko potom ich evakuovali do Národného onkologického ústavu a Dmytro je teraz jedným z 31 pacientov, ktorí sa uprostred ťažkého boja s rakovinou musia prispôsobiť novej nemocnici. S ich príchodom sa tam počet detí liečených s rakovinou zdvojnásobil.

Evakuácia do zahraničia

Dmytrovi a ostatným pacientom bola ponúknutá evakuácia do zahraničných nemocníc a Halaková by si želala, aby sa syn ďalej liečil v Nemecku. “Chápeme, že v našej situácii sa nám nemôže dostať pomoci, ktorú by sme potrebovali, a sme nútení požiadať o evakuáciu do zahraničia,” povedala.

Podobne preplnené sú po uzavretí Ochmatdytu, kde sa v čase útoku liečili stovky detí, aj ďalšie nemocnice v meste, ktoré prijali na liečbu malých pacientov. “Zničený Ochmatdyt je bolesť pre celý národ,” povedala generálna riaditeľka Národného onkologického ústavu Olena Jefimenková.

Takmer ihneď po útoku sa na sociálnych sieťach začali objavovať odkazy s cieľom vybrať peniaze na obnovu nemocnice. Mnoho rodičov, ktorých deti sa v nej liečili, písalo vďačné správy, že ich deti prežili napriek ťažkým diagnózam vďaka starostlivosti nemocnice. Počas iba troch dní vybrali Ukrajinci a súkromné firmy prostredníctvom národnej zbierkovej platformy United24 vyše 7,3 milióna dolárov.

Mal by existovať jednotný postoj. Španielsky premiér na summite NATO odmietol dvojaké štandardy v otázke Gazy

Práce na obnove nemocnice sa už začali. Lekári z Ochmatdytu ošetrujú svojich malých evakuovaných pacientov a zároveň pracujú na tom, aby bola detská nemocnica znovu otvorená. Ale aj napriek prostriedkom a odhodlaniu to môže trvať mesiace.

Julija Vasylenková sa už rozhodla, že jej jedenásťročný syn Denys sa bude liečiť s rakovinou naďalej v Kyjeve. Chlapec, ktorý má mnohopočetné nádory miechy, mal v deň útoku začať s chemoterapiou. Úder jeho liečbu odložil na neurčito a Denys musí podľa jeho matky podstúpiť ďalšie vyšetrenia a testy.

Denys bol počas útoku veľa vystrašený, opísala Vasylenková, zatiaľ čo syna vozila po Národnom onkologickom ústave na invalidnom vozíku. “Posledné dni (nám) pripadali ako večnosť,” povedala žena, ktorá sa spolu so synom až teraz spamätáva zo stresu.

“Keby sme niekam išli, museli by sme s našou diagnózou absolvovať všetky vyšetrenia znovu od začiatku,” povedala a dodala, že to môže trvať tri až štyri mesiace. “A my nevieme, či máme toľko času,” poznamenala.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie