Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

SaS vyzýva VšZP, aby predložila ozdravný finančný plán. Riešenie vidia v predaji poisťovne na burze

Poslanci Slobody a Solidarity vyzývajú Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, aby predložila ozdravný finančný plán. Ministerstvo zdravotníctva pri stratách VšZP podľa SaS nekoná. Na tlačovej konferencii to vo štvrtok povedali poslanci parlamentu Jana Bittó Cigániková a Tomáš Szalay. Poslanci zároveň odmietli, že by mal štát poisťovňu opätovne dofinancovať. Dofinancovanie iba VšZP je podľa Bittó Cigánikovej nespravodlivé. “Čo je toto […]
Menej ako 1 min. min.

Poslanci Slobody a Solidarity vyzývajú Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, aby predložila ozdravný finančný plán. Ministerstvo zdravotníctva pri stratách VšZP podľa SaS nekoná. Na tlačovej konferencii to vo štvrtok povedali poslanci parlamentu Jana Bittó Cigániková a Tomáš Szalay.

Poslanci zároveň odmietli, že by mal štát poisťovňu opätovne dofinancovať. Dofinancovanie iba VšZP je podľa Bittó Cigánikovej nespravodlivé. “Čo je toto za systém, že večne z peňazí na zdravotnú starostlivosť dotujeme len neschopných nominantov štátnej poisťovne?” pýtala sa poslankyňa.

Tomáš Szalay si myslí, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by mal VšZP nariadiť vypracovať ozdravný plán. Podľa aktuálneho zákona to môže urobiť iba v niektorých prípadoch. “Ja to v tom zákone vidím, že by úrad pre dohľad mohol ozdravný plán nariadiť už pri existujúcej legislatíve,” vysvetlil Szalay. Poslanci by do zákona chceli zapracovať povinnosť ozdravný plán akejkoľvek poisťovni nariadiť, keď je v strate. Návrh by predbežne chceli predložiť na septembrovú schôdzu parlamentu.

VšZP upozorňuje na nekalé a podvodné praktiky v súvislosti s prepoisťovaním. Overujte si informácie, vraví

VšZP podľa Bittó Cigánikovej zadĺži akákoľvek vláda, pretože farmaceutické firmy majú veľké možnosti lobovať. Súčasťou riešenia je predaj VšZP na medzinárodnej burze, tvrdia poslanci. Štát by získal peniaze, ktoré by vedel investovať späť do zdravotnej starostlivosti, vysvetlili. “V takomto systéme ten súkromník nebude okrádať sám seba,” povedala Bittó Cigániková s tým, že VšZP treba odpolitizovať.

Štát by mal podľa SaS zároveň šetriť tam, kde je to možné. Poslanci zároveň opäť vyzvali vládu, aby pri zdravotnej starostlivosti zaviedla spoluúčasť. O jej systéme je podľa nej možné diskutovať. Relatívne lacné lieky podľa Bittó Cigánikovej nie je potrebné preplácať úplne všetkým. “Sme my normálna krajina, aby my sme všetkým, ktorí na to majú peniaze, platili 50 centové, eurové, dvojeurové lieky a potom odmietame liečbu deťom, ktorým to zachráni život?” pýtala sa na tlačovej konferencii poslankyňa.

Dolinková očakáva, že štátna poisťovňa v lehote dní predloží ozdravné opatrenia

Ak by k týmto krokom štát nepristúpil, VšZP bude podľa Szalaya stále strácať poistencov. Zastaviť takýto odchod je možné iba ak sa situácia vo VšZP zlepší, tvrdí.

V sektore podľa Bittó Cigánikovej chýba asi 300 miliónov eur. Za päť prvých mesiacov roka 2024 je VšZP v strate asi 50 miliónov eur, tvrdí Szalay. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nedávno informoval, že VšZP v tomto roku očakáva stratu 169 miliónov eur. Stratu očakávajú v tomto roku aj súkromné poisťovne Dôvera a Union ZP.

VšZP uviedla, že za očakávanou stratou v roku 2024 je najmä nárast nákladov na zdravotnú starostlivosť.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie