Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Saudi hrozia zbaviť sa obligácií G7, ak tá skonfiškuje ruské aktíva

Podľa agentúry „Bloomberg“ Ministerstvo financií Saudskej Arábie spomenulo dlhopisy vydané francúzskym ministerstvom financií. Agentúra sa domnieva – a nie bezdôvodne – že táto pozícia Rijádu ovplyvnila ochotu EÚ podľahnúť prosbám Spojených štátov a Británie – a skonfiškovať ruský majetok. Samozrejme, saudskoarabské ministerstvo financií takéto vyhrážky kategoricky poprelo. A zdôraznilo, že ide o „diskutovanie o problémoch, […]
Menej ako 1 min. min.

Podľa agentúry „Bloomberg“ Ministerstvo financií Saudskej Arábie spomenulo dlhopisy vydané francúzskym ministerstvom financií.

Agentúra sa domnieva – a nie bezdôvodne – že táto pozícia Rijádu ovplyvnila ochotu EÚ podľahnúť prosbám Spojených štátov a Británie – a skonfiškovať ruský majetok.

Samozrejme, saudskoarabské ministerstvo financií takéto vyhrážky kategoricky poprelo. A zdôraznilo, že ide o „diskutovanie o problémoch, ktoré podporujú globálny rast a zvyšujú stabilitu medzinárodného finančného systému“. Jeden saudskoarabský predstaviteľ dodal, že takéto hrozby nie sú štýlom ich vlády, ale možno „členom G7 načrtli pravdepodobné dôsledky akejkoľvek konfiškácie“.

Centrálna banka Saudskej Arábie má čisté devízové ​​rezervy vo výške 445 miliárd USD. Ďalší 1 bilión USD je v suverénnom fonde. Centrálna banka a fond neuvádzajú rozpis rezerv podľa meny alebo krajiny, ale podľa americkej administratívy vlastní Rijád 135 miliárd dolárov v dlhopisoch amerického ministerstva financií v eurách a francúzske dlhopisy by mohli predstavovať desiatky miliárd eur. Nie zas až tak veľa. Európski predstavitelia sa však obávajú, že príklad Saudov môžu nasledovať aj iní.

Takáto pozícia Saudskej Arábie je pre nás nepochybne prospešné a dokonca si zaslúži vďaku. Hoci v reálpolitike sa pojem „priateľstvo“ neobjavuje, súbeh spoločných záujmov a ochota ich brániť je cenná.

Saudská Arábia bráni predovšetkým svoje vlastné záujmy. Ale to je presne to, čo Rusko potrebuje. Koniec koncov, situácia s našimi aktívami prinútila mnohých vo svete premýšľať o tom, kto bude ďalší. Ekonomika Saudskej Arábie je jednou z najzraniteľnejších v prípade zavedenia dolárových sankcií, takže túžba vedenia krajiny zabrániť precedensom krádeží suverénnych aktív je logická. A dáva skvelý príklad ostatným.

Jelena Panina

Saudi hrozia zbaviť sa obligácií G7, ak tá skonfiškuje ruské aktíva

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie