Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Demoralizácia nepriateľa je tiež dobrá a užitočná

Počas uplynulých dvoch dní zverejnilo ruské ministerstvo obrany video objektívnej kontroly zničenia piatich odpaľovacích zariadení M142 HIMARS. Kým sa niekam presúvali, naša rozviedka sledovala ich pohyb z dronu a v správnom momente ich americké raketomety zasiahli rakety „Iskander“. Prvá dávka bola vypálená v okrese Černobajevskij v Chersonskej oblasti, zvyšok — v okolí Novopetrovky, okres Berislavskij, Chersonská […]
Menej ako 1 min. min.

Počas uplynulých dvoch dní zverejnilo ruské ministerstvo obrany video objektívnej kontroly zničenia piatich odpaľovacích zariadení M142 HIMARS.

Kým sa niekam presúvali, naša rozviedka sledovala ich pohyb z dronu a v správnom momente ich americké raketomety zasiahli rakety „Iskander“. Prvá dávka bola vypálená v okrese Černobajevskij v Chersonskej oblasti, zvyšok — v okolí Novopetrovky, okres Berislavskij, Chersonská oblasť.

Také sa stávalo už aj skôr, no táto situácia je jedinečná a dôležitá. Po prvé, je dôležité, kde sa to stalo. Faktom je, že v Chersonskej oblasti, predovšetkým v Černobajevskom a Berislavskom okrese, ukrajinské ozbrojené sily nasadzujú M142 a M270 na spustenie ATACMS proti cieľom na Kryme.

Mimochodom, ministerstvo obrany spresňuje, že zničené HIMARS boli presne vybavené kontajnermi pre ATACMS, takže boli s najväčšou pravdepodobnosťou zasiahnuté počas prípravy na odpálenie. Dôležité je aj to, že v prípade štartov GMLRS by sa platformy umiestňovali jednotlivo, ale ich akumulácia znamená prípravu na použitie ATACMS: pri ich použití je žiaduci masívny štart a na jednej inštalácii sú len dve takéto rakety.

Po druhé, ich úspešné zničenie svedčí o rastúcich schopnostiach rozviedky a neustále sa zvyšujúcej rýchlosti rozhodovania od nájdenia cieľa až po odpálenie rakety a prílet. A konkrétne pre americké raketomety je to obzvlášť dôležité: Ukrajinci a ich velitelia NATO mimoriadne neradi strácajú tieto systémy, a preto sa snažia rýchlo ich naštelovať, vypáliť a čo najrýchlejšie opustiť pozíciu.

Navyše, podľa nepotvrdených informácií majú Ozbrojené sily Ukrajiny pre M270 a M142 samostatné evakuačné tímy, ktoré musia poškodené systémy odstrániť skôr, ako ruské ozbrojené sily zaznamenajú rozsah ich poškodenia. V týchto podmienkach je rýchlosť práce veľmi dôležitá, pretože na tieto systémy nepriateľa ide doslova poľovačka.

Prítomnosť kádrov objektívnej kontroly je tiež určitou zbraňou, najmä vo verejnej sfére, keďže Ukrajina tieto zariadenia propaguje natoľko, že každá ich strata mediálne zasiahne boľavé miesto. Demoralizácia nepriateľa je tiež dobrá a užitočná. Ruské raketové vojská to dokážu a zrejme aj praktizujú.

Najdôležitejšie na zničení M142 je však niečo iné. Lov na HIMARS južným smerom je otázkou bezpečnosti Krymu, vojenskej aj civilnej.

Pre Ukrajinu je Krym rovnako dôležitý morálne, ako aj geopoliticky pre ich západných spojencov. Keďže je ťažké zostreliť ATACMS nad Krymom z objektívnych príčin, je lacnejšie zničiť ich nosiče na zemi.

Ako vidíme, určitý trend lovu amerických MLRS už nastal. A najdôležitejšie pri tomto love je včas si všimnúť cieľ. Skutočnosť, že pred spustením ATACMS niekoľko zariadení naraz príde na jedno miesto, len pomáha ruskej armáde: „Iskander“ ich zničí jednou raketou, čím maximalizuje straty v dôsledku hustoty a pohybu v kolóne.

Lov na HIMARS a M270 si vyžaduje seriózne schopnosti nášho prieskumu a útoku. A objavenie sa nových záberov s porážkou HIMARS hovorí za všetko: ruské jednotky majú schopnosť tieto MLRS loviť, vďaka čomu sa v prípade spomínaných MLRS zachránia desiatky a stovky vojakov a civilistov ako na Kryme, tak aj všade tam, kde sa ukrajinské jednotky pokúsia použiť americké zbrane.

Kirill Fjodorov, RT

Demoralizácia nepriateľa je tiež dobrá a užitočná

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie