Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Štátny tajomník Kuffa odmieta tvrdenia o ťažbe na Muránskej planine

Situácia s lykožrútom na Muránskej planine je vážnejšia, ako sa predpokladalo. Na tlačovej konferencii o tom vo štvrtok informoval štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Filip Kuffa. Zároveň odmieta tvrdenia o tom, že MŽP chystá v tejto lokalite ťažbu. Dodal, že ani národné parky neobišli škodcovia a nepoznajú jeho hranice. “Je to však spochybňované, […]
Menej ako 1 min. min.

Situácia s lykožrútom na Muránskej planine je vážnejšia, ako sa predpokladalo. Na tlačovej konferencii o tom vo štvrtok informoval štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Filip Kuffa. Zároveň odmieta tvrdenia o tom, že MŽP chystá v tejto lokalite ťažbu.

Dodal, že ani národné parky neobišli škodcovia a nepoznajú jeho hranice. “Je to však spochybňované, že vraj my tlačíme do masívnej ťažby, že ideme rúbať lesy,” spomenul.

Vedúci ochranného obvodu Tatranská Javorina Ján Slivinský povedal, že lykožrút smrekový sa môže šíriť vetrom na dlhé vzdialenosti. “Keď sa podcení, môže narobiť veľké škody. Vieme však s ním bojovať,” objasnil s tým, že v zelených stromoch ešte chrobáka vyhľadajú. Podľa neho ich vedia identifikovať, napadnuté stromy dokážu vyznačiť a spracovať.

Ťažby v národných parkoch sa obáva opozičné Progresívne Slovensko. Situácia v Národnom parku Muránska planina podľa europoslanca Michala Wiezika naberá hrozivé kontúry.

Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii. “Ministerstvo životného prostredia si pripravuje pôdu na masívnu ťažbu v tomto chránenom území,” komentoval Wiezik. Upozornil, že pre ťažbu v národnom parku existujú legislatívne mantinely. Odmieta zneužívanie kalamitnej ťažby. “Sme pripravení využiť všetky prostriedky, všetky legálne postupy, ktoré máme, aby sme devastácii národných parkov a nášho životného prostredia zabránili,” vyhlásil.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie