Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Sťažovatelia na nezákonné odpočúvanie musia najskôr využiť Trestný poriadok, rozhodol Ústavný súd

Sťažovatelia namietajúci porušenie svojho základného práva na súkromie zo strany orgánov verejnej moci v súvislosti s odpočúvaním alebo vyhotovovaním obrazových či zvukových záznamov musia pred podaním ústavnej sťažnosti vyčerpať dostupné prostriedky nápravy, ktoré im poskytuje Trestný poriadok v rámci trestného konania. Rovnako je to aj v prípade namietaného porušenia procesných práv na súdnu ochranu a […]
Menej ako 1 min. min.

Sťažovatelia namietajúci porušenie svojho základného práva na súkromie zo strany orgánov verejnej moci v súvislosti s odpočúvaním alebo vyhotovovaním obrazových či zvukových záznamov musia pred podaním ústavnej sťažnosti vyčerpať dostupné prostriedky nápravy, ktoré im poskytuje Trestný poriadok v rámci trestného konania. Rovnako je to aj v prípade namietaného porušenia procesných práv na súdnu ochranu a spravodlivé súdne konanie. Vyplýva to z rozhodnutia Ústavného súdu.

V prípade, že tak dotknutá osoba s postavením subjektu v trestnom konaní neurobí bez dôvodov hodných osobitného zreteľa, Ústavný súd jej ústavnú sťažnosť odmietne ako neprípustnú. Súd to uviedol v rámci zjednotenia právnych názorov, informoval o tom v tlačovej správe.

Prehovoril Ústavný súd a prvýkrát od atentátu verejne aj premiér Robert Fico

Ústavný súd pritom pripomína, že v slovenskom trestnom konaní platí zásada zákonnosti dôkazov, v zmysle ktorej môžu byť v trestnom konaní použité len dôkazy získané zákonným spôsobom. Hodnotenie zákonnosti dôkazov patrí do právomoci orgánov činných v trestnom konaní a všeobecných trestných súdov rozhodujúcich o vine a treste.

“Ak by do tohto procesu Ústavný súd vstupoval vo fáze prípravného konania, konania pred súdom rozhodujúcim o vine a treste alebo konania o následných opravných prostriedkoch, vstupoval by do sféry ich právomoci, čo by znamenalo porušenie princípu subsidiarity právomoci Ústavného súdu,” skonštatoval Ústavný súd.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie