Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Strihanie jahôd po zbere úrody. Ako to urobiť, aby budúci rok priniesli bohaté ovocie?

11.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vadym Zaitsev). Premýšľate, čo robiť s jahodami po skončení ich plodenia? Ak chcete, aby bola budúcoročná úroda ešte úspešnejšia, nesmiete zabudnúť na dôkladné ostrihanie všetkých kríkov. V prípade dvoj- a trojročných plodín prináša tento jednoduchý postup vynikajúce výsledky, preto sa oplatí nájsť si naň čas. Ako strihať jahody po […]
Menej ako 1 min. min.

11.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vadym Zaitsev).

Premýšľate, čo robiť s jahodami po skončení ich plodenia? Ak chcete, aby bola budúcoročná úroda ešte úspešnejšia, nesmiete zabudnúť na dôkladné ostrihanie všetkých kríkov. V prípade dvoj- a trojročných plodín prináša tento jednoduchý postup vynikajúce výsledky, preto sa oplatí nájsť si naň čas. Ako strihať jahody po zbere úrody? Čo robiť s odrezanými listami?

Premýšľate, čo robiť s jahodami po skončení ich plodenia? Ak chcete, aby bola budúcoročná úroda ešte úspešnejšia, nesmiete zabudnúť na dôkladné orezanie všetkých kríkov.
Foto: shutterstock/Vadym Zaitsev

Strihanie jahôd po zbere úrody

Mnohí z nás si radi pestujú jahody v záhrade, aby si mohli vychutnať voňavé, červenajúce sa plody s podmanivou chuťou. Ich sezóna je však, žiaľ, krátka. Po skončení plodenia jahôd sa musíme zamerať na správnu starostlivosť o kríky, ktorá rozhoduje o budúcoročnej úrode. Ak chceme, aby sa košíky v nasledujúcej sezóne naplnili až po okraj šťavnatými plodmi, nesmieme po zbere úrody zabudnúť na strihanie jahôd, t. j. skrátiť všetky rastliny na správnu výšku.

Tento postup je nevyhnutný pri rastlinách, ktoré majú 2 alebo 3 roky. Mladé jahody by sa nemali strihať, zatiaľ čo staršie porasty (staršie ako 4 roky) by sa mali radšej úplne odstrániť, pretože už nebudú prinášať ovocie. Namiesto nich sa neskôr oplatí vysadiť nové kríky. Popínavé jahody, ktoré na jeseň opakovane plodia, tiež nie je potrebné strihať. Ak na nich (alebo na jednoročných kríkoch) spozorujete poškodenie alebo zmenu farby, ktoré môžu naznačovať chorobu, odstrihnite len jednotlivé listy s rušivými zmenami.

Zaujíma vás, čo prinesie strihanie jahôd po zbere úrody? Rastliny striháme, aby sme obmedzili šírenie chorôb a škodcov na lokalite. Týmto spôsobom znižujeme riziko napadnutia rastlín v nasledujúcom roku, čo zvyšuje šancu na úspešnú úrodu. Strihaním jahôd môžeme často úplne upustiť od používania chemických postrekov, takže získame bezpečné a zdravé plody. Tento postup je tiež výbornou príležitosťou na úpravu záhonu a omladenie jahôd, ktoré budú v nasledujúcej sezóne rodiť viac plodov.

Za najlepší čas na strihanie jahôd sa považuje 14 dní po zbere posledného plodu. V závislosti od poveternostných podmienok to zvyčajne pripadá na začiatok júla.
Foto: shutterstock.com/k1tyara

Ako správne strihať jahody?

Za najlepší čas na strihanie jahôd sa považuje 14 dní po zbere posledného plodu. V závislosti od poveternostných podmienok to zvyčajne pripadá na začiatok júla. So strihaním jahôd nie je dobré čakať príliš dlho, pretože ak to urobíte príliš neskoro, môžete poškodiť kvetné puky, ktoré budú jahody tvoriť v budúcom roku.

Čo by sme mali použiť na strihanie kríkov? Postačia záhradné nožnice, nožnice na strihanie alebo obyčajné ostré nožnice. Niektorí záhradníci používajú na tento účel kosačku, ale hrozí riziko, že niektoré kríky, napr. tie, ktoré rastú na mierne vyvýšenom mieste, náhodne poškodia. Bezpečnejšie je používať ručné náradie, s ktorým sa dá dosiahnuť presný rez.

Nižšie vám vysvetlíme, ako správne strihať jahody:

Všetky jahodové kríky strihajte vo výške 3-7 cm nad zemou;

Nízko rastúce listové púčiky a krátke mladé stonky by mali zostať na rastlinách;

Zároveň odstráňte stonky jahôd alebo takzvané „fúzy“, ktoré rastliny oslabujú;

Odrežte listy, stonky a všetky zvyšky rastlín a opatrne ich zo záhonu pohrabte.

Po strihaní jahôd ich môžeme dodatočne postriekať prírodným fungicídom. Dobre sa osvedčuje vlastnoručne pripravený cibuľový alebo cesnakový zálev, hnojivo. Odporúčame nekompostovať odrezané listy jahôd, pretože sú často zdrojom infekcie. Najlepšie je vyhodiť ich do zeleného odpadu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Strihanie ostružín. Najdôležitejšie ošetrenie na jar

Prerezávate listy  jahôd? Je to dobrý začiatok! Len neurobte jednu chybu

The post Strihanie jahôd po zbere úrody. Ako to urobiť, aby budúci rok priniesli bohaté ovocie? appeared first on Vášeň v tebe.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie