Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Tlaky na trh práce na Slovensku neustávajú, zamestnanosť klesá

Štatistika ukázala, že slovenská ekonomika na začiatku roka 2024 zlepšila svoj výkon, medziročné vzrástla o 2,7 %.
Menej ako 1 min. min.

15.5.2024 (SITA.sk) – Celková zamestnanosť v prvých troch mesiacoch roka 2024 dosiahla 2,5 milióna osôb, čo predstavovalo medziročný úbytok o 0,2 %. Počet zamestnaných podľa Štatistického úradu SR po očistení o sezónne vplyvy medzikvartálne, v porovnaní so 4. štvrťrokom 2023, aj medziročne klesol zhodne o 0,3 %.

Štatistika ukázala, že slovenská ekonomika na začiatku roka 2024 zlepšila svoj výkon, medziročné vzrástla o 2,7 %. Objem HDP v prvom štvrťroku dynamickejšie rástol medzikvartálne aj medziročne, rast ekonomiky bol najrýchlejší za posledných osem štvrťrokov.

Zamestnávatelia čelia tlaku

„Trh práce ostáva napnutý, čo je vzhľadom na dlhodobé problémy s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily a zvýšenej miere odchodov zamestnancov do predčasných dôchodkov v minulom roku očakávaný stav. Neočakávame, že tlaky na trhu práce v najbližších mesiacoch povolia. Práve naopak, pokračujúce odchody do predčasných dôchodkov, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a čoraz väčší vplyv demografických zmien bude naďalej vytvárať na zamestnávateľov tlak, ktorý v konečnom dôsledku podporí aj ďalší rast miezd,” uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Zároveň pozitívne hodnotí kroky vlády, ktorá prijala opatrenia pre zefektívnenie procesu pre zamestnávanie zahraničných pracovníkov.

Opatrenia na zmiernenie tlaku

Ďalšími opatreniami, ktoré majú podľa Kočiša potenciál zmierňovať tlaky na pracovnom našom trhu by napríklad mohli byť zvýšená podpora čiastočných úväzkov pre ženy na rodičovských dovolenkách, s čím súvisí aj podpora dostupnosti škôlok, či zabezpečenie možnosti, aby sa aj ľudia na predčasnom dôchodku mohli pracovať v dostatočnom rozsahu.

„Odchod vysokého počtu skúsených zamestnancov mimo trhu práce ešte viac skomplikoval už i tak zložitú situáciu na trhu práce. Okrem toho prísna menová politika, spomaľovanie ekonomickej aktivity u našich obchodných partnerov a exportu sa naďalej prejavuje pokračujúcim poklesom počtu pracujúcich predovšetkým v priemysle,” uzavrel analytik makroekonómie Národnej banky Slovenska Michal Doliak.

Viac k témam: analytik Slovenskej sporiteľne, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), HDP, Slovenská ekonomika, Sociálne, štatistika, Zamestnanosť
Zdroj: SITA.sk – Tlaky na trh práce na Slovensku neustávajú, zamestnanosť klesá © SITA Všetky práva vyhradené.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie