Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Udrie druhá vlna inflácie, varujú nositelia Nobelovej ceny

Po tom čo inflácia prudko stúpla a následne sa zvýšili úrokové sadzby v USA aj v eurozóne, sa začína uvažovať nad rizikom druhej vlny zvyšovania cien. Tieto debaty sa začínajú otvárať predovšetkým z dôvodu blížiacich sa volieb prezidenta v USA, uvádza správa Finbold. Otázka makroekonomických ukazovateľov bude totiž jedna z najdôležitejších. Inflácia nemusela povedať posledné […]
Menej ako 1 min. min.

Po tom čo inflácia prudko stúpla a následne sa zvýšili úrokové sadzby v USA aj v eurozóne, sa začína uvažovať nad rizikom druhej vlny zvyšovania cien. Tieto debaty sa začínajú otvárať predovšetkým z dôvodu blížiacich sa volieb prezidenta v USA, uvádza správa Finbold. Otázka makroekonomických ukazovateľov bude totiž jedna z najdôležitejších.

Inflácia nemusela povedať posledné slovo

Aj keď inflácia výrazne klesla, stále nedosiahla žiadanú úroveň. Od októbra totiž úroveň inflácie prestala klesať a už len stagnuje. V USA dosahuje hodnotu 3,3 % a v eurozóne 2,5 %. Inflačný cieľ centrálnych bánk je na úrovni 2 %, avšak to nie je ten najväčší problém. Sú ním príliš vysoké úrokové sadzby.

Inflácia v eurozóne. Zdroj: Tradingeconomics

Ak by stúpala inflácia pri nízkych úrokových sadzbách, dostupnosť požičiavania peňazí by sa prirodzene znížila. Avšak ak teraz začne inflácia rásť pri 4 až 5 % úroku, pôžičky budú pre veľké percento obyvateľov nedosiahnuteľné.

Na riziko druhej inflačnej vlny upozornili aj nositelia Nobelovej ceny. Všetci sa zhodujú v tom, že Trumpove ekonomické plány sú podstatne horšie a povedú k opätovnému nárastu inflácie. Trump taktiež bude tlačiť na zníženie úrokovej sadzby, čo môže v súčasnosti spôsobiť nárast inflácie v USA.

Čo je inflácia

Inflácia je ekonomický jav, ktorý je definovaný ako dlhodobý nárast cien a pokles kúpnej sily peňazí. Percento inflácie predstavuje o koľko sa znehodnotia peniaze na účte s nulovým úrokom.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Úrokové sadzby sú stále extrémne vysoko

Na poslednom zasadnutí Európska centrálna banka (ECB) prekvapila, keďže sa rozhodlo o prvom znížení úrokovej sadzby z úrovne 4,5 % na 4,25 %. Naopak v USA platí stále rovnaká úroveň 5,5 % od júla 2023.

Úroková sadzba v eurozóne. Zdroj: Tradingeconomics

Trumpova politika by mohla spôsobiť, že inflácia bude päť rásť nie len v USA, ale aj v eurozóne. Otázkou zostáva aj nekonečný rast technologických akcií. Obavy ekonómov, ktorí získali Nobelovu cenu totiž spochybňujú silu akciového trhu v USA. Čoraz viac ekonómov verí, že akciový trh je nadhodnotený.

Nedávno sme vás informovali, že hedžové fondy sa agresívne zbavujú technologických akcií tempom, aké sme nevideli roky. To by mohol byť prvý príznak toho, že čoskoro akciový trh narazí na vrchol. Hlavným ťahúňom sú technologické firmy a dopyt po umelej inteligencii. Najnovšie údaje však naznačujú, že bublina začala praskať.

Ak sa viac zaujímate o investovanie a ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

The post Udrie druhá vlna inflácie, varujú nositelia Nobelovej ceny appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie