Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Vláda po rozhodnutí ÚS sprísnila niektoré tresty. Rozhodnutie je výsledkom konzultácií s eurokomisiou

www.slovanskenoviny.sk/rss Vláda týždeň po rozhodnutí Ústavného súdu, ktorý posvätil jej skoršie kľúčové zmeny v trestnom práve vrátane zníženia trestov za viaceré trestné činy, v utorok schválila návrh, ktorý okrem iného niektoré trestné sadzby naopak zvyšuje, informuje portál televízie ta3 na podklade správy agentúry čtk. Ministerstvo spravodlivosti to zdôvodnilo výsledkami konzultácií s Európskou komisiou. Tá už skôr vyzvala […]
Menej ako 1 min. min.

www.slovanskenoviny.sk/rss

Vláda týždeň po rozhodnutí Ústavného súdu, ktorý posvätil jej skoršie kľúčové zmeny v trestnom práve vrátane zníženia trestov za viaceré trestné činy, v utorok schválila návrh, ktorý okrem iného niektoré trestné sadzby naopak zvyšuje, informuje portál televízie ta3 na podklade správy agentúry čtk.

Ministerstvo spravodlivosti to zdôvodnilo výsledkami konzultácií s Európskou komisiou. Tá už skôr vyzvala Slovensko, aby zmeny v Trestnom zákonníku nepresadzovalo zrýchlene a aby nerušilo elitnú zložku prokuratúry bez dôkladného uváženia; napriek tomu vládna koalícia tieto zmeny v snemovni vo februári presadila.

Ktoré tresty sprísnili?

Kabinet premiéra Roberta Fica teraz schválil návrh ďalšej novely Trestného zákonníka, ktorá počíta so sprísnením trestov za niektoré korupčné trestné činy a tiež za opakované previnenie v súvislosti so správou daní, teda napríklad za neplnenie daňových oznamovacích povinností alebo zatajovanie či skresľovanie údajov potrebných na určenie dane.

Novela tiež počíta s prísnejším posudzovaním premlčania a ukladania trestov väzenia pri trestných činoch, ktoré sa týkajú poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Ide napríklad o podvody v súvislosti s čerpaním peňazí z európskych fondov.

Novela začne platiť po zverejnení v zbierke zákonov

Februárová novela Trestného zákona a ďalších zákonov, ktorých príprava a schvaľovanie v slovenskej snemovni vyvolala v krajine protivládne demonštrácie, zaviedla spravidla nižšie tresty za korupciu, majetkovú či hospodársku kriminalitu, ďalej skrátila premlčacie doby trestných činov a zrušila elitný útvar prokuratúry. Kľúčové časti tohto balíka slovenský ústavný súd minulý týždeň potvrdil, za protiústavné označil len niektoré čiastkové zmeny v trestnom práve.

Väčšia časť zmien z februárového balíka zákona ohľadom trestného práva nezačala v krajine platiť, pretože ich platnosť pozastavil Ústavný súd. To sa zmení zverejnením jeho spomínaného rozhodnutia v zbierke zákonov.

Ficova vláda obhajovala skoršie rozsiahle zmeny v trestnom práve snahou o zladenie slovenskej právnej úpravy so zákonmi platnými v európskych krajinách, Úrad špeciálnej prokuratúry zase označila za zaujatú inštitúciu.

Podľa opozície je cieľom hlavne zabezpečiť beztrestnosť pre stíhaných ľudí s väzbami na terajšiu vládnu koalíciu. Práve už rozpustený ÚŠP vykonával dohľad nad vyšetrovaním napríklad desiatok obvinených v prípadoch z čias skoršieho vládnutia Ficovej strany Smer-sociálna demokracia.

/ skspravy.sk /

Príspevok Vláda po rozhodnutí ÚS sprísnila niektoré tresty. Rozhodnutie je výsledkom konzultácií s eurokomisiou je zobrazený ako prvý na .

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie