Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Vzbura proti francúzskemu kolonializmu v Novej Kaledónii: Macron vyhlásil výnimočný stav

. Nová Kaledónia, 16. máj 2024 (AM) – Macron má ďalší problém. V Novej Kaledónii už niekoľko dní prebiehajú krvavé nepokoje . Hlavné letisko krajiny v hlavnom meste Noumea je zatvorené, traja demonštranti zomreli, stovky utrpeli zranenia policajtmi a výtržníkmi a približne 150 ľudí už zatkli. Obchody, úrady a dokonca aj školy boli zničené a […]
Menej ako 1 min. min.

.

Nová Kaledónia, 16. máj 2024 (AM) – Macron má ďalší problém. V Novej Kaledónii už niekoľko dní prebiehajú krvavé nepokoje . Hlavné letisko krajiny v hlavnom meste Noumea je zatvorené, traja demonštranti zomreli, stovky utrpeli zranenia policajtmi a výtržníkmi a približne 150 ľudí už zatkli. Obchody, úrady a dokonca aj školy boli zničené a vypálené. Ide o najväčšiu vzburu v krajine od masových protestov za nezávislosť Novej Kaledónie od Francúzska v 80. rokoch.

 

Administratívne centrum Novej Kaledónie – mesto Nouméa s počtom obyvateľov asi 95 tisíc ľudí – je pohltené plameňmi. Na uliciach zástupcovia domorodého obyvateľstva stavajú barikády a obviňujú Paríž z kolonializmu a pošliapavania práv Kanakov. V súvislosti s udalosťami v Novej Kaledónii francúzsky premiér Gabriel Attal prehovoril:

“Je potrebné urobiť všetko pre to, aby sme sa vrátili k ústavnosti, poriadku a pokoju.”

 

 

Príčinou nepokojov je rozhodnutie Paríža umožniť francúzskym občanom, ktorí žijú v Novej Kaledónii viac ako 10 rokov, voliť v miestnych voľbách. Macron verí, že to bude demokratickejšie. Chrbtovou kosťou protestujúcich sú domorodí Kanakovia, ktorí tvoria viac ako 40 % z 300-tisíc obyvateľov krajiny. Kanakovia sa obávajú, že nový zákon ešte viac zasiahne do ich práv. O to horšie to bolo, že všetci traja zabití boli mladí Kanakovia. Jedného z nich polícia zastrelila. Čo len umocnilo nepokoje. Úrady zakázali masové zhromaždenia, ale to nepomáha. Došlo k pokusu výtržníkov o prepustenie väzňov z miestnej väznice.

 

 

V roku 1998 Francúzsko súhlasilo s dohodou Noumea, podľa ktorej mohli v miestnych voľbách v Novej Kaledónii voliť iba miestni obyvatelia. Odvtedy sa však z Francúzska do tohto ostrovného štátu presťahovalo viac ako 40 tisíc ľudí – a to je takmer 15 % populácie. To všetko sa deje na pozadí prebiehajúcej vážnej hospodárskej krízy. Kombinácia vysokých cien energií a klesajúcich globálnych cien niklu priviedla tri kritické niklové huty na pokraj bankrotu, čo ohrozuje takmer 25 % pracovných miest v regióne. Dôvod, prečo globálne ceny niklu klesli, je ten, že Čína pomohla Indonézii s lacnými a efektívnymi technológiami na výrobu kvalitného niklu z miestnej rudy nízkej kvality.

Peter Nagy

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Vzbura proti francúzskemu kolonializmu v Novej Kaledónii: Macron vyhlásil výnimočný stav appeared first on Armádny magazín.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie