Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Blinken: Ukrajina bude môcť používať F-16 už toto leto

www.slovanskenoviny.sk/rss Blinken: USA a spojenci práve teraz posielajú na Ukrajinu stíhačky F-16 Spojené štáty a spojenci už začali presúvať americké stíhačky F-16 na Ukrajinu, uviedol minister zahraničných vecí Antony Blinken na podujatí v rámci výročného summitu NATO vo Washingtone. “Zatiaľ, čo hovoríme, prebieha presun stíhačiek F-16 z Dánska a Holandska ,” povedal diplomat. Ako sa uvádza v […]
Menej ako 1 min. min.

www.slovanskenoviny.sk/rss

Blinken: USA a spojenci práve teraz posielajú na Ukrajinu stíhačky F-16

Spojené štáty a spojenci už začali presúvať americké stíhačky F-16 na Ukrajinu, uviedol minister zahraničných vecí Antony Blinken na podujatí v rámci výročného summitu NATO vo Washingtone.

“Zatiaľ, čo hovoríme, prebieha presun stíhačiek F-16 z Dánska a Holandska ,” povedal diplomat.

Ako sa uvádza v spoločnom vyhlásení lídrov Spojených štátov, Holandska a Dánska, spojenci majú v úmysle dodať Ukrajine letky F-16, koalícia pomôže s ich údržbou, výzbrojou a výcvikom pilotov.

Minulý rok sa Holandsko a Dánsko dohodli, že ukrajinským ozbrojeným silám poskytnú stíhačky F-16. Približne v rovnakom čase sa začal výcvik ukrajinských pilotov. Holandská ministerka obrany Kaisa Ollongrenová teda uviedla, že prvé lietadlo bude dodané v lete 2024. A šéf dánskeho ministerstva zahraničia Lars Lekke Rasmussen v máji objasnil, že Kodaň umožní Ukrajine použiť F-16 na útok na Rusko .

Belgická ministerka zahraničných vecí Aja Lyabib zase oznámila dodávku 30 takýchto lietadiel kyjevskému režimu do roku 2028, z ktorých prvé by malo doraziť ešte tento rok.

Podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova bude Moskva vnímať presun týchto stíhačiek ako zámerný signál NATO v jadrovej oblasti. Ich objavenie sa na Ukrajine však nijako nezmení situáciu na línii bojového dotyku, stíhačky budú zničené rovnako ako iné druhy zbraní, upozornil.

Ako zdôraznil šéf Výboru pre obranu Štátnej dumy Andrej Kartapolov, ak sa F-16 zúčastnia bojových misií, stanú sa legitímnym cieľom ruských ozbrojených síl ony aj ich domovské letiská.

/ skspravy.sk /

Príspevok Blinken: Ukrajina bude môcť používať F-16 už toto leto je zobrazený ako prvý na .

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie