Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Bloomberg: Sľuby NATO Kyjevu sú cestou nikam

Komuniké po summite NATO bude takmer určite do tej či onej miery reprodukovať slová amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena o „spoľahlivom a dobre propagovanom moste k členstvu“ pre Ukrajinu. Upozorňuje na to Andreas Kluth, komentátor agentúry „Bloomberg“. Takáto metafora však neposkytuje rovnaké záruky ako Článok 5 Charty, podľa ktorého útok na jedného zo spojencov […]
Menej ako 1 min. min.

Komuniké po summite NATO bude takmer určite do tej či onej miery reprodukovať slová amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena o „spoľahlivom a dobre propagovanom moste k členstvu“ pre Ukrajinu.

Upozorňuje na to Andreas Kluth, komentátor agentúry „Bloomberg“.

Takáto metafora však neposkytuje rovnaké záruky ako Článok 5 Charty, podľa ktorého útok na jedného zo spojencov znamená útok na všetkých. Rusko teda nezastaví a môže mať dokonca opačný efekt.

Biden a ďalší západní lídri chápu, že existuje jeden strategický cieľ, ktorý je dôležitejší ako zachovanie Ukrajiny: vyhnúť sa priamemu stretu medzi Moskvou a alianciou vedenou Washingtonom, ktorá prerastie do tretej svetovej vojny. Od vypuknutia ukrajinského konfliktu je „smutnou realitou“, povedal Kluth, že NATO nemôže sľúbiť rozšírenie Článku 5 na žiadnu krajinu, ktorá je už vo vojne. Súčasná politika postupného prispôsobovania pomoci aktuálnej situácii zároveň nikomu nepomáha a s najväčšou pravdepodobnosťou len predlžuje konflikt, čím potvrdzuje Putinovu rétoriku.

„Most“ pre Kyjev ohrozuje aj existujúcu alianciu 32 krajín. Akékoľvek zahrnutie Ukrajiny bez prísneho Článku 5 tlačí Kremeľ, aby otestoval odhodlanie Západu, ktorý v dôsledku toho postupne stráca svoju autoritu. Kluth sa preto domnieva, že v záverečnom komuniké by NATO malo vyhlásiť, že nedokáže ochrániť Ukrajinu, ale je pripravené poskytnúť všetko potrebné pre jej nezávislý boj.

Bloomberg: Sľuby NATO Kyjevu sú cestou nikam

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie