Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Ficova ochranka chybovala, tvrdí expert. Popsal kiksy bodyguardů před i po atentátu

Když se rozhodne jít chráněná osoba – v tomto případě premiér – mezi lidi, je to pro osobní strážce noční můra a velké riziko. „Situace, kdy se chráněná osoba rozhodne, ať už během vteřiny, že chce navštívit své přívržence a jde do nějakého hloučku lidí, který my nemáme zdokumentovaný a nevíme, kdo se na místě nachází, […]
Menej ako 1 min. min.

Když se rozhodne jít chráněná osoba – v tomto případě premiér – mezi lidi, je to pro osobní strážce noční můra a velké riziko. „Situace, kdy se chráněná osoba rozhodne, ať už během vteřiny, že chce navštívit své přívržence a jde do nějakého hloučku lidí, který my nemáme zdokumentovaný a nevíme, kdo se na místě nachází, tak to je ta nejhorší situace pro celý tým,“ sdělil mluvčí ochranné služby Policie ČR Tomáš Procházka.

ČTĚTE TAKÉ: Fico je velký přítel, napsal srbský prezident Vučič. Jsi další na řadě, vyhrožoval mu muž

Premiér měl v tu chvíli u sebe osobního ochránce, který se o něj staral. Zbylí bodyguardi patří k doprovodnému ochrannému týmu, který hlídá bezprostřední okolí. „Ten člověk, který stál vpravo od premiéra, má svůj perimetr – ten je, když se podíváte na hodinové ručičky, od 12 do 3 hodin. V okamžiku útoku se ale nedíval do toho svého perimetru, díval se někam na 10. nebo 11. hodinu. Kdyby se tam díval, mohl upozornit, na to mohl reagovat osobní ochránce a premiéra zakrýt vlastním tělem,“ řekl bezpečnostní poradce Lumír Němec.

Útok trval jen pár vteřin a podle bezpečnostního poradce nebylo příliš času tasit zbraň. V nastalém zmatku po střelbě měli také ochránci postupovat podle Lumíra Němce jinak. „Premiér ležel nechráněný na zemi. V tomhle okamžiku by měl nějaký příslušník toho ochranného týmu premiéra chránit ideálně vlastním tělem, protože kdyby z té levé strany přišel sekundární útok, kdyby ti útočníci byli dva, mohl by nechráněného premiéra ležícího na zemi popravit,“ dodal Němec.

Další důležitý moment – postřeleného premiéra ochránci odvádí do auta, obrněný vůz na podobném prostranství slouží jako takzvaný bezpečný prostor. To znamená, že má být nastartovaný s řidičem za volantem a má mít otevřené dveře. „Oni jej evakuovali do toho vozidla, ale ty dveře nebyly otevřené. To také vnímám jako něco, co není zcela standardní,“ řekl Němec.

A jak jsou na tom čeští bodyguardi? Ochranná služba, která hlídá naše ústavní činitele, podobné situace pečlivě trénuje. Dokonce je připravená i na případná zranění. „Máme kurzy první pomoci. Ve vozidlech máme lékárničky, zaškrcovadla i defibrilátory. Při výcvicích se připravujeme na napadení kolony i útok jednotlivce,“ dodal Procházka. V tu chvíli jsou ochránci schopni se postavit i do dráhy projektilu. Ostatně jednou z podmínek přijetí k ochranné službě je i to, že musí být připraveni položit svůj vlastní život.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Operace, kterou podstoupil Fico, patří mezi nejnáročnější. Experti popsali hlavní rizika

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie