Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Vedia to čo vy nie. Rozrastá sa nekalý trend obchodovania na burze

Na globálne trhy čoraz viac preniká obchodovanie na základe interných informácií, čo je samozrejme nekalá praktika. Stále viac sa skúma prepojenie medzi zákonodarcami a investovaním. Z tohto dôvodu by mali uzrieť svetlo sveta nové zákony, ktoré bránia politikom v priamom obchodovaní, uvádza správa Finbold. Insider trading Obchodovanie na základe verejne nedostupných dôverných informácií sa nazýva […]
Menej ako 1 min. min.

Na globálne trhy čoraz viac preniká obchodovanie na základe interných informácií, čo je samozrejme nekalá praktika. Stále viac sa skúma prepojenie medzi zákonodarcami a investovaním. Z tohto dôvodu by mali uzrieť svetlo sveta nové zákony, ktoré bránia politikom v priamom obchodovaní, uvádza správa Finbold.

Insider trading

Obchodovanie na základe verejne nedostupných dôverných informácií sa nazýva insider trading. Nie len že sú niektorí na trhu vo výhode, ale ostatní sú automaticky stavaní do nevýhodnej pozície. Pri každom obchode totiž musia stáť dve protistrany – nákup a predaj. Ak nemáte informácie, jednoducho ste na druhej koľaji.

Aj keď sa vám možno zdá, že zisky z investovania nikomu neuškodia, opak je pravdou. Vďaka insider tradingu dokážu politici nahrabať obrovské majetky a použiť ich na svoje kampane a následne formovať zákony. Takže jednoducho povedané politici si vedia kupovať moc za peniaze.

Insider trading

Ľudia uznaní vinnými z nezákonného obchodovania s využitím dôverných informácií môžu dostať trest odňatia slobody a pokutu.

Nie je to však iba o politikoch. Z podobných praktík bol napríklad obviňovaný Elon Musk, ktorý dopredu vedel, že statusy zamerané na rôzne kryptomeny ako Dogecoin spôsobia masívny rast ceny. A mohol na to dopredu pripraviť seba aj svoju rodinu. Z týchto dôvodov rastie rozhorčenie z prepojenia medzi bohatstvom a politikou.

Nekalé obchodovanie. Zdroj: shutterstock.com/voronaman

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Pokles dôvery v trh

Dopady tohto typu obchodovania môžu byť omnoho väčšie. Poškodzujú totiž efektivitu a likviditu trhu. To môže vyústiť v znížený záujem o kupovanie aktív akými sú napríklad akcie. Dôvodom bude pokles dôvery v trh. Samozrejme tento fenomén nie je vôbec novinkou, no v posledných rokoch sa výrazne rozrástol.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post’s poll.

Je dôležité zdôrazniť, že insider trading môže mať aj legálnu formu. Legálne obchodovanie s využitím dôverných informácií je bežné, pretože zasvätení môžu kupovať a predávať akcie svojej vlastnej spoločnosti, pokiaľ dodržiavajú špecifické pokyny pre načasovanie a presne hlásia obchody regulátorovi, ktorý dohliada na trh s cennými papiermi a burzy.

Aj keď sa tento trend rozrastá prevažne v USA a nie na Slovensku, priamo sa to dotýka aj Slovákov. Ak totiž investujeme do akciových indexov alebo ETF, väčšina z nás to robí práve na americkom akciovom trhu. Takže podobné nekalé praktiky môžu výrazne zmeniť pohľad na investovanie na celom svete.

Ak sa viac zaujímate o investovanie, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

The post Vedia to čo vy nie. Rozrastá sa nekalý trend obchodovania na burze appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie